Boşanma nasıl iyileşir? Bir yazar için arkadaşlık cevaptı

Sakaryali

Active member
Evliliğim birkaç yıl önce sona erdiğinde, bunu aşmak, yeniden kendim olmak için her şeyi denedim. Geleneksel konuşma terapisiyle başladım ve sonra normal terapistimi sezgisel bir terapisti görerek “aldattım” – çünkü hayatınız acı verici bir şekilde belirsiz olduğunda, bazı öngörülerin vaadi rahatlıktır.

Meditasyon, yoga, Reiki‌ ve akupunkturu da denedim. Atletik olmama rağmen koşmaya başladım, bu yüzden sadece bir yıl kadar sürdü. (Hayatımın bu şu anki aşamasına “5K’dan Kanepeye” dönemi diyorum.) Çocuklarımla mümkün olan her anı ıslattım. Tekrar aşık oldum Seyahat ettim. Yazdım, yazdım ve yazdım.

Bunlar yardımcı oldu, kendimi daha merkezlenmiş ve bütün hissettim. Ama hiçbir şey kadınlarla olan arkadaşlıklarımdan daha iyileştirici değildi.

Boşanmanın ne kadar korkunç olabileceği hakkında yeterince konuşmuyoruz. Yıllarca biriyle birlikte atlamak gibi geldi. “birlikteydik”. Birdenbire masmavi gökyüzünde, serbest, tek başıma serbest düşüşteydim.

Arkadaşlarım paraşütçüydü. Çünkü “Senin Şahsın”ı kaybettiğinde, “Senin Halkın”a sahip olmak çok önemlidir.

O ilk yıl, ben üzgün, çok zayıf ve uykusuzken, halkım ortaya çıktı. Hayatımı stres ve üzüntüden daha çok yaptılar; nabız atan e-postalardan ve avukat faturalarından daha fazlası; tek başına keder ve kargaşa içinde ikiden fazla çocuk büyütmek.

Arkadaşlarım sayesinde park yerlerinde paten kayma ve yerel bir konser salonunda sadece plak dans partileri vardı. Mutlu saatler ve sayısız yemek (“Evet, tatlı menüsüne bakalım, teşekkürler”) ve yüksek sesli, sınırsız kahkahalar vardı.

Evliyken yaşamayacağım maceralar da vardı‌. Sonra kendime izin verdiğim tek yalnız seyahat ‌iş içindi çünkü bu, ailemden uzakta “haklı” bir zaman gibi geldi. Ortak velayet ne kadar acı verici ve kafa karıştırıcı olsa da, biraz nefes alma alanı sağladı.

Bir Ağustos ayında, kocalarımız birlikte çalıştığı için tanıştığım arkadaşım Wendy ile Chicago’dan Seattle’a iki günlük bir tren yolculuğu yaptım. Yaklaşık 20 yıllık dostluğumuzun ardından trene bindiğimizde kocam şehrin öbür ucunda yaşıyordu ve boşanmak neredeyse kesinleşmişti. Kocası, yurtdışındaki Barış Gönüllüleri’nde geçici bir işi kabul etmişti. Koşullar farklı olsa da ikimiz de yalnızdık.

Uyuyan yatağın üst ranzasında uyandım ve bir projektörden uçağın bir film şeridi gibi pencerenin önünden geçmesini izledim. Hangi durumda olduğum hakkında hiçbir fikrim yoktu ve bunun ne önemi vardı? Evdeki hayatın ağırlığından -boşanma ve velayet savaşlarının baskısından, kederin ağırlığından, üretken kalmam için kendime baskı yapmaktan kurtulmuştum.

Fotoğraflara dönüp baktığımda -ben ve Wendy’nin Seattle’daki Pike Place Market’teki tren istasyonunda, Bainbridge Adası’na giden feribotta rüzgarda esirken gülümserken çekilmiş özçekimlerimiz- gözlerimde ışık görüyorum. Engelsiz görünüyorum. mutlu görünüyorum

Bu yıl hayatımın en zor yılıydı. Boşanma çalışmak ve ebeveynlik için çaba gerektiriyordu. Çocuklarıma her şeyin iyi olacağına dair güvence verdim. Meslektaşlarıma ve tanıdıklarıma “orada kaldığımı” söyledim. Gülümsemenin gözlerime ulaştığından şüpheli olsam da gülümsedim. Ama arkadaşlarımla pazarlık yapmak zorunda değildim. Neler yaşadığımı biliyorlardı ve gelmeye devam ettiler.

Grup mesajımızda Jen ve Lisa’ya “Yürüyüş yapmak isteyen var mı?”

“Birkaç dakika sonra yolda,” diye yanıtlıyor içlerinden biri koşulsuzca‌. Hava nasıl olursa olsun, benim evime gitmek için evinden çıkacak.

“Teşekkürler, şimdi git,” diye mesaj attım. Birbirimizi uzaktan el sallayıp gülümserken görüyoruz. Birbirimize ulaştığımızda sarılıyoruz. Kolları etrafımda sıkılaştı ve vücudum rahatladı. Seni tanıyan ve taşıdığının ne kadar ağır olduğunu gören bir arkadaşın kucaklaması? Evde gibi hissettiriyor.

Genellikle romantik ortaklıklarımıza odaklanmak ve arkadaşlıklarımızın sönmesine izin vermek için sosyalleşiriz‌. Ama ben şanslıyım. İnsanlarla iletişim halinde kaldım. Hala memleketimde yaşıyorum; Herhangi bir yönde bir blok yürürsem, beni 20 yılı aşkın süredir tanıyan birinin kapısına varırım. Maggie’yi sadece hayatta kalma modunda tanımıyorsunuz, Maggie boşanmış ya da yazar Maggie. Beni özüme kadar tanıyorsun ve seviyorsun: hassas, komik, sorunlu bir çocuk.

Yakın arkadaşlıkların bir teselli ödülü olmadığını ve romantik ortaklıklardan daha aşağı olmaması gerektiğini her zaman biliyordum. Kocam ve ben ayrıldığımızda, arkadaşlarım bana sadece boşanmakla değil, evlilikle de karşı karşıya olduğumu hatırlattı. İlişkiden önce de vardım ve ondan daha uzun süre dayanırdım.

Bir “kişi”m olsun ya da olmasın, “insanlarıma” ihtiyacım var. Bana kendime veremeyeceğim bir şey veriyorlar. Ben onların yönüne doğru yürürsem, onlar da benim yönüme doğru yürürler ve el sallamak için ellerimizi kaldırırız.

Maggie Smith kitabının yazarıdır. Haberler En Çok Satan Burayı Güzelleştirebilirsiniz (One Signal/Atria) ve birkaç başka şiir ve nesir kitabı.