Boşanma Sırasında Arkadaşınıza Destek Olmanın 5 Yolu

Sakaryali

Active member
Kız kardeşim Dinah'nın evliliği 25 yılın ardından sona erdiğinde, arkadaşlarından biri haftada iki kez, kız kardeşimin yük olma korkusu olmadan boşanması hakkında istediğini söyleyebildiği “yayın turları” düzenledi.

Dinah bana “Bir süre sonra bu konu hakkında konuşurken çekingen hissetmeye başlıyorsun,” dedi, “sanki insanlar yoluna devam etmeni istiyormuş gibi.”

Evlenen Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte biri boşanıyor. Ancak Manhattan'daki klinik psikolog Jeffrey Gardere, böylesine yaygın bir deneyim için boşanmanın inanılmaz derecede izole edici olabileceğini söyledi.

“Bu hayatınızın yönünü tamamen değiştiriyor” dedi Dr. Kendisi de boşanmış olan Gardere. “Kendini dümensiz hissediyorsun.”

“Havalandırma yürüyüşü” gibi düşünceli, somut bir jestin bir hediye olabileceğini söyledi. Bu yüzden uzmanlardan sevilen birinin boşanma sürecine girmesine yardımcı olmak için daha fazla fikir istedim.

Arkadaşınızın haftasının en zor kısmı için planlar yapın.

New York'ta psikoterapist olan Claudia Glaser-Mussen, yeni boşanmış kişiler için haftanın bazı bölümlerinin özellikle acı verici olabileceğini söyledi.

Glaser-Mussen, arkadaşınıza diğerlerinden daha zor hissettiren belirli günler veya zamanlar olup olmadığını sorun, dedi. Belki Cuma gecesi, arkadaşınızın eşiyle içki içtiği kokteyl saatindedir. Daha sonra bu zor dönemler için aktiviteler planlayın, dedi.

Psikoterapist ve “Ayrılık İncili” kitabının yazarı Rachel Sussman, boşanmış müşterilerinin genellikle eşleriyle yaşadıkları küçük ev rutinleri için nostaljik olduklarını söyledi. “Arkadaşınıza neleri özlediğini, birlikte neler yapabileceğinizi sorun, ister bahçe işleri ister market alışverişi olsun” dedi.

Arkadaşınızı her şeye davet edin.

Planlarınıza arkadaşınızı da dahil etmeye devam edin, dedi Dr. Susman. Bir partnere sahip olmanın kendilerini üçüncü bir tekerlek gibi hissetmelerini sağlayacağını varsaymayın. “Onu sinemaya, akşam yemeğine, tiyatroya, ne olursa olsun götürün” dedi.

Ya da arkadaşınızdan bir aile yemeğine gelmesini isteyebilirsiniz, diye önerdi Dr. Daha önce Sussman. “Sadece teklif edin ve teklif etmeye devam edin” dedi. “Onlar için topluluk ve yapı yaratırsınız.”

Boşanması sırasında Dinah benden kendisini her şeye davet etmemi istedi çünkü bu onun programını bozdu ve onu çok sessiz evinin dışında vakit geçirmeye teşvik etti. Bu yüzden ona kan bağışı (“Kurabiye var mı?” diye sordu) ve kedi evlat edinme fuarı (“Yavru kedi var mı?”) dahil olmak üzere teklifler yağdırdım.

Erkek arkadaşınızın eski sevgilisini yok etmeyin.

Dr., bir arkadaşın eski sevgilisini küçümsemenin cazip gelebileceğini söyledi. Gardere, ancak bu sadece onların ilerlemesini ve iyileşmesini engellemekle kalmıyor, aynı zamanda “seçtikleri kişi hakkında kendilerini daha da kötü hissetmelerine de neden olabiliyor.”

Bu yüzden durumu olumlu tutmaya çalışın, dedi Dr. Gardere. “Arkadaşınızın bu kişinin onun için ne kadar kötü olduğunu duymasına gerek yok” diye ekledi. “Onların sıcaklığa, sarılmaya ve güzel bir yemeğe ihtiyaçları var.”

Ayrılığın duyurulmasına yardım etmeyi teklif edin.

Ayrılan müşteriler “çoğunlukla utanıyor ve başarısız olmuş gibi hissediyorlar” diyor Dr. Susman. Kız kardeşim de aynı şekilde hissettiğini söyledi: “İyi bir performans sergilememize rağmen.” İnsanlara boşanmasını anlatma zamanı geldiğinde, bir arkadaşı haberi özel bir Facebook grubunda paylaşmasına yardımcı oldu.

Bu onu herkese tek tek anlatmak zorunda kalma sorumluluğundan kurtardı ve bazı temel soruları önceden yanıtladı. Dr., arkadaşınıza virüsü yaymak için yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun, dedi. Gardere ve kendisine söylenmek istediği şey.

Arkadaşınızın kendisini “yeniden keşfetmesine” yardımcı olun.

Chicago Üniversitesi'nde ilişkiler ve kimlik üzerine çalışan psikoloji profesörü Lydia Emery, erkek arkadaşınıza şu soruyu sormanızı tavsiye etti: “İlişkinizde ifade edemediğiniz yönleriniz var mıydı?”

Belki erkek arkadaşınız yeni yiyecekler denemeyi seviyordu ama eşi yemek konusunda seçici biriydi, dedi Dr. Zımpara. Arkadaşınızı geçmişteki bazı ilgi alanlarını yeniden keşfetmeye teşvik edin, dedi; Hatta birlikte yeni restoranlar keşfetmeyi bile teklif edebilirsiniz.

Kız kardeşim düğünden önce canlı müzik izlemeyi her zaman severdi. Arkadaşları onu tekrar yapmaya teşvik etti ve yakın zamanda onlarca yıldır ilk kez bir müzik festivaline katıldı.

Bana “Muhtemelen oradaki en yaşlı kişi bendim” dedi. “Ve çok eğlendim.”

Virginia Sole-Smith insanların “şişman olmaktan daha az korkmasını” istiyor.

“Şişman Konuşması: Diyet Kültürü Çağında Ebeveynlik” kitabının yazarı Virginia Sole-Smith, takipçilerine ilham verirken ve eleştirmenlerini çileden çıkararak ülkenin en görünür şişman aktivistlerinden biri haline geldi. Lisa Miller, derinlemesine bir röportaj için Sole-Smith'in evini ziyaret etti.

Makaleyi oku: Bırakın yesinler…her şeyi

Burun spreyine bağımlı olabilir misiniz?

Bazı burun spreylerini kullanmaya başladığınızda, bunu durdurmak zor olabilir. Uzmanlar “geri tepme tıkanıklığının” nasıl oluştuğunu, hangi spreylerin bağımlılığa yol açabileceğini ve bu alışkanlığın nasıl kırılabileceğini açıklıyor.

Makaleyi oku: Burun spreyi bağımlılık yapar mı?

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve içgüdüsel uzmanların bilmenizi istediği beş gerçek için geçen haftanın bültenine göz atın.