Çocuğunu sözlü olarak taciz eden bir komşu ile ne yapmalıyım?

Sakaryali

Active member
Diğer insanların evlerinde olup bitenleri koridordan duyabileceğiniz küçük bir apartmanda yaşıyorum. Geçenlerde uzaktaydım ve komşumun 8 yaşındaki oğluna ev ödevi için bağırdığını duydum. “Sen değersizsin!” ve “Korkunç bir çocuksun!” gibi şeyler bağırdı. Oğlan için kalbim kırıldı. Annesinin ona fiziksel şiddet uyguladığını duysaydım polisi arardım. Ama kapalı kapılar ardında taciz konusunda ne yapmalıyım? Bu komşuyu çok iyi tanıyorum. Onu her zaman koridorda görüyorum; o arkadaş canlısı ve hoş.

KOMŞU

Duyduğun dil acımasızdı. Bunda hiç şüphe yok. Yine de burada gerçekten bildiklerimizi bilmediklerimizden ayırmak önemlidir. Bir anne ve çocuğu arasındaki etkileşimin yalnızca bir kısmını duydunuz. Bilmediklerimiz cüceler ki: Bağırmadan önce ve sonra ne oldu? Münferit bir vaka mıydı yoksa düzenli olarak mı oluyor? Anne o gün çok büyük bir stres altında mıydı?

Komşularınızla dostane bir ilişki kurmanın faydalı olduğunu düşünüyorum. Onu gördüğünüzde onunla konuşun veya tekrar yüksek sesler duyarsanız (eğer bunu yapmakta rahatsanız) kapısını çalın. merhamet sahibi olmak; Hepimiz sefil şeyler yaptık. Oğluyla hararetli bir konuşmaya kulak misafiri olduğunuzu söyleyin ve konuşmak isterse ya da yürüyüşe çıkabilmesi için onu bir saat boyunca izleyecek birine ihtiyacı olursa müsait olduğunuzu bildirin – yine yapabilirseniz.

Bu arada gözlerinizi ve kulaklarınızı dört açın. Bu karmaşık bir durum: Endişelenecek kadarını biliyoruz ama daha fazlasını değil. Bu konuyu daha fazla tartışmak veya diğer seçenekleri tartışmak isterseniz, Ulusal Aile İçi Şiddet Yardım Hattı ile iletişime geçin. Harika bir kaynak olabilir.

Gelin Ayrıcalığının Sınırları

Uzun süredir devam eden bir arkadaş çevresinin parçasıyım: nişanlım, iki yakın arkadaşımız ve ben. Aylardır düğünümüzü bir arkadaşımızın güzel bahçesinde yapmaktan bahsediyoruz. Hatta görev yapmasını bile rica ettik. Son zamanlarda bu diğer arkadaşımız için büyük bir sorun haline geldi. Yıllardır sağdıç için (dile getirilmeyen) romantik duyguları vardı ve başka biriyle çıkmaya başladıktan sonra onunla yüzleşti. Konuşma kötü gitti ve şimdi onu bir daha asla görmek istemediğine karar verdi. Düğünle ilgili duygularını bir kenara bırakıp bırakamayacağını sorduk ama reddetti. Şimdi ne yapacağız? Yeniden düşünmelerini mi istiyorsunuz? İkisinin de orada olması çok anlamlı olurdu.

GELİN

Tekrarlama için kusura bakmayın ama arkadaşlarımız ancak yapabileceklerini yapabilirler. Zaten arkadaşınızdan düğününüzle ilgili sıkıntısını bir kenara bırakmasını istediniz ve o da size şimdi bunu yapamayacağını söyledi. Uzaktan aşırı dramatik görünebilir ama arkadaşları arasında neler geçtiğini ya da onun bu konuda ne hissettiğini bilmiyoruz.

Sınırlarına saygı gösterin ve evliliğinize devam edin. Bunun senin tercih ettiğin bir sonuç olmadığını anlıyorum ama ne yazık ki gelinlerin mahkeme celbi yetkisi yok. Onu da suçlamamaya çalış. Yıllarca süren dostluk – umarım devamı gelir – bana tek bir (büyük) günde yanında olmaktan daha değerli geliyor.

Üreme hakkında her zamanki yalan değil

Tanıdığım bir adam -sanırım bir arkadaş- köpeğini nereden aldığı konusunda sık sık yalan söyler. Köpek parkında sık sık yabancılara onu kurtardığını iddia eder. Ama bana onu bir yetiştiriciden aldığını söyledi. Hatta bana yetiştiricinin iletişim bilgilerini bile verdi. Bazen yalan söylediğini duyduğumda onu aramak istiyorum. Sanki hiç tanımadığı insanlara bile erdem işareti veriyor. Bu korkunç olur mu?

arkadaş

İşte “tanıdığım bir adam” ile “bir arkadaş” arasında yapacağım bir ayrım: Tanıdığım bir adama herkesin önünde yalan söylemek konusunda biraz vicdan azabı çekiyor olabilirim. (Eğlenceli bile olabilir.) Ancak, bir arkadaşım söz konusu olduğunda, neden yalan söylediklerini anlamakla daha çok ilgilenirim. Ayrıca onu utandırmak da istemezdim.

Haklısın: Yabancıların gözündeki imajıyla bu kadar ilgilenmesi garip ama sana karşı dürüst olmasına sevindim. Bunu ona özel olarak sormayı düşündün mü? Eğer senin bir arkadaşın olma ihtimali varsa, o yoldan giderim ve sonra yoluma devam ederim.

Gözetleme durumunun tatlı tarafı

Ring kameramı kontrol ediyordum ve komşumun arabamın kapağını tamir etmek için garaj yolumda yürüdüğünü gördüm. Rüzgâr tarafından savrulmuştu. İzlendiğinden habersizdi. O sadece iyi bir komşuydu. Yaptığı iyilik için ona teşekkür mü etmeliyim yoksa izleniyor diye gücenecek mi?

M

Komşuların güvenlik önlemi olarak video teknolojisini kullandığını öğrenen pek çok insanın şok olacağını sanmıyorum. Ve sizin de belirttiğiniz gibi, yan taraftaki hoş adamı görünmek için motive eden şey bu değildi. O sadece komşuluk yapıyordu ve sen onu gördün. Nezaketinden dolayı ona teşekkür et!

Garip durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e bir soru gönderin veya @SocialQPhilip Twitter’dan.