Dağınıklığı temizlemek neden imkansız gibi gelebilir?

Sakaryali

Active member
Temizlik söz konusu olduğunda, “Ya hep ya hiç olması gerektiği fikrinden sıyrıldım ve işlevi düşünmeye başladım” dedi. “Bunu düşündüğümde, ‘Sabah neye ihtiyacım var?’ Birdenbire netleşebiliyorum.” Kahvaltıyı hazırlayabilmesi, çöpü boşaltabilmesi ve kırıntıları süpürebilmesi için yeterince temiz tabak ve tezgah alanı olduğundan emin oluyor. “Bu büyük, hiç bitmeyen görev gibi hissettiren şey aslında günümün sadece 20 dakikasını alıyor” dedi.

Gerçekten mücadele eden insanlar için Bayan Davis, her şeyin çirkin olabileceğini ancak sağlıksız olmaması gerektiğini çünkü herkesin “temiz ve rahat olmayı hak ettiğini” vurguladı. Tüm bulaşıkları yıkayacak enerjiniz yoksa, bir sonraki öğün için sadece bir veya iki bulaşık yıkayın veya kağıt tabak kullanın. Çamaşırlar çok fazla adım içeriyorsa, katlama konusunda endişelenmeyin; Kırışıklıklar asla kimseye zarar vermez.

Ödevini senin için daha iyi yap

Nöro-farklı, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizm veya diğer yönetici işlev bozuklukları olan kişiler de genellikle aşırı dağınıklıkla mücadele eder. “Depresyon odaları” gibi, “kıyamet yığını” terimi de sosyal medyada biriken ve ne yapacağınızı bilemediğiniz rastgele şeyleri tanımlamak için popüler hale geldi. Hemen hemen herkesin evinde bir veya iki eski çekmece vardır, ancak bu dağınıklık yığınları genellikle yürütme işleviyle mücadele eden insanlar için her yerde bulunur.

Lenore Brooks, nöro-farklı insanlarla çalışma konusunda uzmanlaşmış bir iç mimardır. DEHB’si olan kız kardeşi kısa bir süre onunla yaşadığında, Bayan Brooks, DEHB’si veya otizmi olan çocukların düzenli kalmasına yardımcı olacak pek çok kaynak olduğunu, ancak bunların neredeyse hiçbirinin yetişkinlere yönelik olmadığını keşfetti.

Bayan Brooks’un işinin çoğu, müşterilerinin bitmek bilmeyen dağınıklıkla başa çıkmalarına yardımcı olma etrafında dönüyor. Sürekli temizlik yapıyormuş gibi hissediyorsunuz ama dağınıklık hep orada. DEHB’si olan insanlar özellikle bununla mücadele ediyor çünkü “Neredeyse sürekli karar verme yorgunluğu gibi. “Onunla ne yapacağıma karar veremiyorum, bu yüzden onunla hiçbir şey yapmayacağım.”

Bayan Brooks, ilk adımın, sık sık temizlediğiniz eşyalara gerçekten dikkat etmek olduğunu söyledi. O zaman yaşamak için daha iyi yerler bulun. “Müşterilerimle en çok konuştuğum şey sistemlerdir” dedi. “Eşyaların neden oldukları yerde olduğunu, neden dağınıklığın biriktiğini bulmak ve ardından insanların evlerini gerçekte nasıl kullandıklarının tasarımını veya organizasyonunu değiştirmek.”

Bu değişiklikler basit olabilir. Örneğin, kendinizi oturma odasındaki koltuk minderlerinden ve sehpadan sürekli olarak kalemleri çıkarırken buluyorsanız, odadaki kalemler için fiilen kullandığınız bir yer belirlemeyi düşünün. Ev ofisi her zaman kirli bulaşıklarla dolu olan bir müşterisi için, Bayan Brooks ona çayını ve atıştırmalıklarını koyması ve her günün sonunda mutfağa dönmesi için bir tepsi aldı.