Daha iyi bir dünya için çalışmak için iyimser olmak zorunda mısınız?

Sakaryali

Active member
Olumlu Bak, iyimserliğin zihnimizde nasıl işlediğini ve etrafımızdaki dünyayı nasıl etkilediğini anlatan bir dizi.

“Korkarım dünya karanlık bir çağa giriyor” dedi Dr. Igor Galynker, intihar araştırması ve müdahalesi konusunda uzmanlaşmış bir psikiyatrist. Ancak şunları ekledi: “Bireysel düzeyde, insanların bununla başa çıkmalarına ve onunla yaşamanın veya onunla savaşmanın yollarını bulmalarına yardımcı olmak? Ben çok iyimserim.”

doktor Galynker’in bakış açısı, olası en kötü sonuçlarla boğuşmalarını gerektiren çeşitli krizlerin -intihar önleme, iklim bilimi, pediatrik darülaceze bakımı ve hatta edebiyatta distopik bir geleceğin tasavvuru- ön saflarında çalışan profesyoneller için paradoksu ifade ediyor.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çalışıyorsanız, iyimser olmak zorunda mısınız? Yoksa karamsarlık sizi geleceğin zorluklarıyla yüzleşmek için daha iyi donatır mı?

İyimserliği geliştirme ve sürdürme yeteneğinin, kümülatif yaşam deneyimleri ve kalıtım gibi koşullu ve doğuştan gelen faktörlerin bir karışımından kaynaklandığına inanılmaktadır. The Optimism Bias: A Tour of the Irrationally Positive Brain kitabının yazarı Tali Sharot’a göre, iyimserlik bir tür “bilişsel zaman yolculuğu” olarak çalışıyor. insanların gelecek için plan yapmasını sağlar. İyimserlik özelliğinin, “olumlu beklentilerin” sağlık açısından muazzam faydaları olduğu ve hatta yaşamı uzatabileceği için evrimleşmiş olması muhtemeldir.

Kendilerini iyimser olarak adlandırsalar da tanımlamasalar da bazı profesyoneller, genel tablo kasvetli görünse bile çözüm bulmak için motivasyonlarını koruyabilirler. Genellikle onları harekete geçiren şeyin anahtarı, göz korkutucu bir tahmine rağmen, ilişki kurdukları bireyler ve topluluklar için gerçek bir fark yarattıklarına olan inançtır – bu da genel olarak daha iyi bir gelecek olasılığına olan inancı besler.

Son otuz yılda, Dr. Galynker, intihar düşünceleriyle mücadele eden yaklaşık 10.000 hastayı kişisel olarak muayene etti veya tedavi etti. Üçü onun bakımında yaşamlarına son verdi. Bu ölümlerden her zaman derinden etkilense de, “hastalarının bir kriz durumundan çıkmalarına yardım etmeye” odaklanıyor, böylece onları bu duruma getiren altta yatan sorunları ve uzun vadeli risk faktörlerini ele almalarına yardımcı olabiliyor. Hastalarını başarılı bir şekilde tedavi edebilmek, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki intihar oranlarındaki devam eden artıştan endişe duysa da onu inanılmaz derecede iyimser kılıyor.

“İnsan ırkı hakkında kötümserim” dedi Dr. Galynker. “Bireyler konusunda iyimserim.”

Bazıları için, değişime doğru çalışmak için bir iyimserlik çizgisi gerekli değildir. Kıyı şehirleri için iklim ve okyanus politikalarına odaklanan ve What If We Get It kitabının yazarı Urban Ocean Lab’in kurucu ortağı ve deniz biyoloğu Ayana Elizabeth Johnson, “Kendime hiç iyimser demezdim” dedi. Değil mi? : İklim fütürizmi vizyonları. Johnson, neşeli tavrı nedeniyle kendisine genellikle iyimser denildiğini açıkladı. “Ama mutlu olabilirsin ve sonunda her şeyin iyi olacağını düşünmeyebilirsin” dedi. “Ve sanırım böyle devam edeceğiz, değil mi?”

Sivil haklar aktivisti olan ebeveynler tarafından yetiştirilen Dr. Johnson, daha iyi bir gelecek için pragmatik bir şekilde çalışmanın önemini uzun zamandır anlıyor: “Benim için mesele neşe ya da üzüntü, iyimserlik ya da karamsarlık değil. Çözümlerin bir parçası olmak benim ahlaki görevim.”

Dr. Galynker. Bu kişisel etkinlik duygusunu sürdürmek, zor görevleri tamamlamanın anahtarı olabilir.

doktor Hal Siden, yirmi yılı aşkın bir süredir bazılarının hayal edilebilecek kadar iyimser olmayan bir alanda çalışıyor: Kuzey Amerika’nın ilk çocuk bakımevi Canuck Place’in tıbbi direktörü. Ama Dr gibi Galynker, çalışmalarında iyimserliğin nasıl işe yaradığını gördü.

doktor Siden kendini pragmatik bir iyimser olarak görüyor ve beyaz, iyi eğitimli bir adam olarak dünyada görece kolaylıkla hareket ettiğini biliyor; bu, iyiye inanmayı kolaylaştırabilecek bir ayrıcalık. Ölümcül hastalığı olan çocukları tedavi ederken sayısız kez trajediye tanık oldu. Ve yine de umut için sebep görüyor.

Canuck Place’de geçirdiği süre boyunca, Dr. Siden, tesisin odak noktası, palyatif bakımdan uzun süreli hastalıkların semptomlarını tedavi etmeye kadar genişledi – genç hastaları iyileştirmeyen ancak hayatta kalma süresini uzatan bir tedavi. Felsefelerini şekerleme yapmaya benzetiyordu: “Hayatı uzatıyoruz.” Merkezin insanlara karanlık, acılı anlarda yardım getirebilmesinin küçük yollarından ve çocukların zorluklara göğüs gerdiği ender durumlardan güç alıyor. “Yoğun bakımdan bize gelen yürümeye başlayan çocukken tanıştığım bir genci 18 yaşında programımızdan yeni taburcu ettim” dedi. “Altı hafta orada kaldıktan sonra ölmek için geldi.” Ancak tedaviyle çocuk beklentilerin en kötüsüne bile meydan okudu. “Ve bu alışılmadık bir şey değil,” dedi Dr. taraflar.

Bir başka umut kaynağı da Dr. Siden, kariyeri boyunca deneyimledi. “Her gün hastalıkların tam anlamıyla gözlerimin önünde yok oluşunu izliyorum” dedi.

Uganda merkezli iklim aktivisti ve Afrika İklim Adaleti’ne liderlik eden eğitimci Hamira Kobusingye, küçük zaferlere ve ulaşılabilir hedeflere odaklanmanın karamsarlığa direnmek ve sürdürülebilir çözümler için çalışmak için çok önemli olduğunu söyledi.

Uganda, iklim krizinin gündelik etkileriyle mücadele eden birçok ülkeden biri. Son COP27 konferansında Bayan Kobusingye, kendi ülkesinin karşı karşıya olduğu zorlukları tartışmak için bazı ülke liderleriyle bir araya gelme fırsatı buldu. Toplantıdan sonra “Bu büyük bir adım mı yoksa büyük bir zafer mi?” diye sordu. “Hayır, değil, ama ileriye doğru bir adım” dedi. “Ve iyimserler olarak, bunu adım adım başaracağımızı bilerek buna bağlı kalıyoruz.”

Bayan Kobusingye, “iklim kıyametçiliğine” meydan okuyan, büyüyen iklim aktivistleri, akademisyenler ve TikTok etkileyicileri dalgasının bir parçası. Bayan Kobusingye, kasvetli tahminlerin onu umutsuzluğa ve eylemsizliğe sürüklemesine izin vermek yerine, çözümlere odaklanarak iyimserlik geliştiriyor.

Bayan Kobusingye, “Ben bir eylem çocuğuyum” dedi. “Annem bana böyle derdi.” Ağabeyi ile tek ebeveynli bir evde büyümüş, genç yaşta farklı bir hayat istiyorsa bunu gerçekleştirmek için çok çalışması gerektiğini öğrendi. Gecekondu mahallelerinden geldiğim için evde yiyecek bir şey bulamadığımız geceler gördüm” dedi. Kendini iyimser ilan eden biri haline geldi, çünkü “kötümserlik pes etmeyi kolaylaştırıyor” dedi.

Spekülatif bir romancı olan Nnedi Okorafor, kıyamete düşmemenin önemini biliyor. Doğuştan iyimser biri olarak, kendisini “sorunlu” zamanlarda yaşadığının farkında olan ama yine de esasen umuda meyleden “akılsız bir iyimser” olarak tanımlıyor.

İyimserliği, skolyozu tedavi etmek için nispeten rutin olduğu bildirilen bir ameliyatın ardından birinci sınıf öğrencisi olarak yürüyemez hale geldiğinde pekişti. İyileşmesi sırasında Bayan Okorafor ilk önce yaratıcı bir şekilde yazmaya başladı. Son olarak, yoğun fizyoterapi sayesinde, Bacaklarında yeniden his vardı. “Bu olmadan önce uzun yıllar olumlu tavrımı geliştirmemiş olsaydım, bir daha koşabilir miydim bilmiyorum” dedi.

20 yılı aşkın bir süre sonra, yazılarında bu pozitiflik kendini gösteriyor ve bu onu kuşağının en ünlü spekülatif romancılarından biri yapıyor ve genellikle Afrika kıtasında geçen öyküler yazıyor. Romanlarına iyimserlik aşılamak için çalıştı, ona karşı çıkan bir türde bile – geleneksel bilgelik, kıyamet ve kasvet hikayelerinin daha pazarlanabilir olduğunu söylüyor.

Bayan Okorafor, “Son hikayelerimin çoğunda, distopyadan bir nevi uzaklaştım” dedi ve 2010 tarihli distopik romanı Who Fears Death’te bile sayfada umut ve neşe bulunduğunu belirtti. “Ve geleceğin olumlu ve ütopik olduğu fikrine gerçekten takıntılıyım.”

Olumlu bir geleceğin gerçekleşmesi için olumlu bir gelecek tasavvur etmek önemlidir” dedi. “Sadece distopya yazmaya devam edersek, bu uçuruma giden yoldur.”

İntihar düşünceleriniz varsa, Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattına ulaşmak için 988’i arayın veya mesaj gönderin veya şu adrese gidin: SpeakingOfSuicide.com/resources Ek kaynakların listesi için.