Doktoru, hastalığının sadece kafasında olduğunu söyledi. Bu bilim adamı gerçeği bulmaya kararlıydı.

Sakaryali

Active member
Hiperemezis için hastaneye yatışların hastalara ve sigortacılara yılda yaklaşık 3 milyar dolara mal olduğu düşünülüyor, dedi ve ardından ilaçların maliyeti, evde sağlık bakımı, kaybedilen iş zamanı ve doğum sonrası depresyon gibi komplikasyonlar var. “Bunun maliyeti sadece astronomik” dedi.

‘Bu kadar’

Laboratuvar dondurucusunda biriken tükürük örneklerini analiz edecek parası olmayan Dr. Ağabeyi ona 42. doğum günü için 23andMe DNA test kiti aldığında Fejzo’nun alternatif bir stratejisi vardı.

Kitini kaydettikten sonra, çevrimiçi bir anketi doldurarak ve genetik bilgilerinin kullanılmasına izin vererek şirketin araştırma çalışmalarına katılma fırsatı veren standart bir e-posta aldı.

“Ne yaptıklarını gördüm, bunun harika olduğunu düşündüm” dedi.

23andMe’ye hamilelikte mide bulantısı ve kusma ile ilgili birkaç soruyu müşteri anketine dahil edip etmeyeceklerini sordu ve kabul ettiler. Birkaç yıl sonra, on binlerce 23andMe müşterisinin genetik verilerini taramak için şirketle birlikte çalıştı ve hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusmanın şiddetiyle bağlantılı DNA varyasyonlarını aradı. Sonuçlar 2018’de Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Bir avuç gen mutasyonu, önemli ölçüde farklı olarak işaretlendi, ancak en çarpıcı olanı, büyüme farklılaşma faktörü 15 veya GDF15 olarak adlandırılan bir proteini yapan mutasyondu. doktor Fejzo bunu hiç duymamıştı ama okumaya başlar başlamaz, “‘Aman Tanrım, işte bu’ dedim” diye hatırlıyor.

GDF15, beyin sapının iştahı bastıran ve kusmaya neden olan bir bölümünde hareket eder ve kanser hastalarında iştah ve kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir. Proteinin kan seviyeleri hamilelik sırasında doğal olarak yükselir ve şiddetli mide bulantısı ve kusması olan hastalarda daha da yüksek olduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, GDF15’in hamile kadınların hamileliğin erken döneminde cenin gelişimini etkileyebilecek güvenli olmayan yiyecekleri tanımlamasına ve bunlardan kaçınmasına yardımcı olmak için evrimleşmiş olabileceğini düşünüyor. Ancak şu anda Dr. Fejzo, GDF15 araştırmasında işbirliği yapıyor.