Enerji sorunu: 2024'te nasıl motive olunur?

Sakaryali

Active member
Bu, 6 Günlük Enerji Mücadelesinin 6. Günü. Yeniden başlamak için tıklayın Burada.

Enerji Mücadelesinin son gününe ulaştık!

Umarız enerji verici bir hafta geçirmişsinizdir. Gündüz dinlenmek için bir vaha anı yarattınız, biraz aptalca ama etkili bir enerji verici egzersizi tamamladınız, farklı yiyeceklerin size nasıl hissettirdiğini keşfettiniz, enerji vampirlerini belirlediniz ve düşük riskli bir akış durumu için zaman ayırdınız. (Bir günü kaçırdıysanız endişelenmeyin. Önceki bölümleri burada bulabilir ve kendi hızınızda tamamlayabilirsiniz.)

Sizinle günlük egzersizleri yapmaktan keyif aldım. Daha az yorgun hissetmek ne büyük bir hediye! Birçoğunuz gibi benim de hayatımda kontrol edemediğim enerji tüketen unsurlar var: ergen bir kız çocuğu, bakıma muhtaç bir anne. Ancak daha iyi hissetmek için yapabileceğim somut şeylerin olduğunu keşfetmek benim için bir aydınlanmaydı. Bir adım geri çekilip kendime şu soruyu sormayı hiç düşünmedim: Enerjimi artırmak için ne gibi eylemler yapabilirim?

Kahvaltıma protein ekledikten sonra sabah enerjim önemli ölçüde arttı. Sabahları düzenli bir dinlenme molası öğleden sonra konsantrasyonumu ve motivasyonumu artırdı. Ve her gün birkaç dakikamı kendimi yaratıcı bir şeye kaptırarak geçirmeyi planlıyorum. (Bir sonraki görevim örgü örmeyi öğrenmek.)

Zorluk bittikten sonra enerji seviyemizi başka nasıl yüksek tutabiliriz? İşte önümüzdeki yılı neşelendirmek için birkaç ipucu daha.

1. Yatma vaktini ertesi günün başlangıcı olarak düşünün.

Üretkenlik danışmanı ve “İçten Dışa Zaman Yönetimi” kitabının yazarı Julie Morgenstern, gece yaptığımız son şeyin uyku olduğunu düşündüğümüzde, TikTok'ta gezinerek uyanık kalma ve erteleme olasılığımızın daha yüksek olduğunu söyledi. listeler yapın. Bunun yerine, önümüzdeki güne bir adım önde başlamak için zamanında yatma vaktini düşünmeyi öneriyor. Dinlenmeyi günün sonu yerine yeni bir başlangıç olarak görmenin daha iyi uyku alışkanlıklarına yol açabileceğini söyledi.

2. Tek görevliliği ve zaman engellemeyi deneyin.

UCLA'nın Anderson İşletme Okulu profesörü ve “Happy Hour” kitabının yazarı Cassie Holmes, “Çoğumuz gün boyunca birden fazla görev yapıyoruz” dedi..” Bir Zoom toplantısına katılmak, çevrimiçi yiyecek siparişi vermek ve mesaj göndermek alışılmadık bir durum değil.

Ancak bunun sadece yorucu değil, aynı zamanda verimsiz olduğunu da söyledi Dr. Aditi Nerurkar, Harvard Tıp Fakültesi'nde doktor ve yakında çıkacak olan “The 5 Resets” kitabının yazarı. İnsan beyninin aynı anda yalnızca tek bir şeyi yapmaya programlandığını ekledi.

Bunun yerine zamanı engellemeyi deneyin, dedi Dr. Holmes, bir görevi tamamlamak için takviminizde kesintisiz zaman planladığınız yerdir.

“Sabahları çok verimliyseniz, bu zamanı en önemli işinize ayırın” diye önerdi. Benzer etkinlikleri bir arada gruplamak, farklı türdeki görevler arasında geçiş yaparken harcadığımız zihinsel enerji olan “geçiş maliyetlerini” ortadan kaldırır, Dr. Holmes. (Örneğin tüm ev işlerini aynı anda yaptığını söyledi; çarşamba akşamları, çocukları yattıktan sonra.)

3. Dijital sınırları belirleyin.

Georgetown Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi doçenti ve yakında yayınlanacak olan “Yavaş Üretkenlik” kitabının yazarı Cal Newport, “Hepimiz içgüdüsel olarak telefonlarımızı sürekli kontrol etmenin enerjimizi tüketebileceğini biliyoruz, bu nedenle bu alışkanlığa sınırlar koymak önemlidir” dedi.

Gece evde olduğunuzda telefonunuzu koridordaki veya mutfaktaki bir masa gibi sabit bir yerde tutmanızı önerdi. “O halde bir şeye bakmak, birini aramak veya kısa mesajları kontrol etmek istiyorsanız telefonunuzun olduğu yere gitmelisiniz” dedi.

Ev işi yaparken podcast veya sesli kitap dinlemek istiyorsanız kablosuz kulaklık kullanın” diye ekledi. “Bu şekilde telefonunuzdan hâlâ faydalanabilirsiniz” dedi, “ama o sizin daimi arkadaşınız değil. En ufak bir can sıkıntısı anında ona başvuramazsınız.”

Psikoterapist ve “Sınırları Belirleyin, Huzuru Bulun” kitabının yazarı Nedra Tawwab, sevilen birinden gelen her mesaja veya çağrıya anında cevap vermenin tükenmişliğe yol açabileceğini ekledi. Yapabiliyorsanız aramayı sesli mesaja iletin. Metni okunmamış bırakın. “Ulaşılmama hakkına sahipsiniz” dedi.

Enerjinizi nasıl yüksek tutacağınıza dair ipuçlarınızı duymayı çok isterim – Bunları yorumlarda paylaşın. Yolda kalmanıza yardımcı olmak için yıl boyunca size birkaç check-in e-postası göndereceğim.

İşte canlandırıcı bir 2024.

Bu mücadeleden keyif alacak, İspanyolca konuşan birini tanıyor musunuz? Buradan katılabilirsiniz.

Questlove'dan bir çalma listesiyle ruh halinizi yükseltin.

Müzik ve dans güçlü enerji kaynaklarıdır. Müzisyen, DJ ve The Roots üyesi Questlove'dan en sevdiği yüksek enerjili müziklerden bir çalma listesi oluşturmasını istedik. Onu dinleyin ve bu parçaların ona neden hayat verdiğine dair notlarına göz atın.

Duymak: Questlove sizin için bir enerji çalma listesi oluşturdu

Yaklaşıyor: Akdeniz Diyeti Haftası!

15 Ocak'tan itibaren, beslenme gerçekleri ve alışveriş önerilerinin yanı sıra NYT Cooking'deki meslektaşlarımızdan gelen tariflerle dolu bir haftalık günlük e-postalardan oluşan Akdeniz Diyeti serimizi başlatıyoruz.

Site bültenine abone olduğunuz sürece artık hiçbir şey yapmanıza gerek yok. İlk taksit e-posta kutunuza gelecektir. (Eğer abone değilseniz aşağıdan kayıt olabilirsiniz.)

Daha fazla bilgi edin: Site'in Akdeniz Diyeti Haftası