Erkek arkadaşım evlilik sözleşmesi istiyor. hayır diyebilir miyim

Sakaryali

Active member
Erkek arkadaşımla üç yıldır birlikteyim; İki yıldır birlikte yaşıyoruz. Geçen hafta evlenmemiz gerektiğini söyledi ve bir evlilik sözleşmesi istedi. İlişkimizde her zaman geçimimi sağladım, bu yüzden buna şaşırdım. Benden daha fazla parası var ama bu “araç” anlamında fahiş bir servet değil. Mali açıdan bağımsız olmam öğretildiği için isteğini kabul ettim ama şimdi buna içerliyorum. Düğünü sabırsızlıkla beklemekten çok, olacaklar konusunda gerginim. Bunu reddedebilir miyim?

KIZ ARKADAŞI

Arkadaşınızın evlilik teklifinde kalpler ve çiçekler var mıydı yoksa sadece hazırlık mıydı? Mali teklifle mücadele ettiğin için romantik yanını gömdüysen bunu anlarım. Ama içinde hiç tatlılık yoksa: Red Flag! Aksi takdirde, birçok insanın düşündüğünden daha az korkutucu olan evlilik öncesi anlaşmalara bir göz atalım.

yaklaşık yüzde 40 evliliklerin sonu boşanmayla bitiyor. Bu korkutucu! Arkadaşınız ister 50.000 $ biriktirmeyi başardı, ister 50 milyon $ miras aldı (“Arka arkaya” Nepo bebekleri için hala yedek bozuk para), onun dürtüsünü anlıyorum. Sizden evlilik öncesi servetinizi korumanızı ve yarattığınız serveti paylaşmanızı istemek, ki bu büyük ölçüde boşanma yasasıyla uyumludur, onu ilişkinizin kıyamet habercisi yapmaz, yangın sigortası satın almanın onu bir kundakçı yapmasından daha fazla değildir. Bir şeyler oluyor – zamanın yaklaşık yüzde 40’ında.

Şimdi, genel olarak büyük varlıkları veya yükümlülükleri olmayan veya önceki ilişkilerden çocukları olmayan insanlar için evlilik öncesi anlaşmaların hayranı olmadığımı eklemek isterim. (Evet, sana bakıyorum, tıp fakültesi borcu!) Hayat tahmin edilemez. Biriniz kariyer ikramiyesini vurabilir. Veya ebeveynlik bir eşin gelirini azaltabilir. Ancak bu tür şeylerin gerçekleşmesi yıllar alabilir – eğer gerçekleşirse. Varlıkları var olmadan önce bölüştüren veya nafaka ödemelerini bir kazanç kaydı olmadan önce sınırlayan karmaşık evlilik öncesi anlaşmalar aptalcadır ve çoğu zaman daha fakir olan eş için adaletsizdir. Bu yüzden arkadaşınıza neden endişelendiğini sorun, sonra bir avukat tutun ve işleri yoluna koyun. Bununla birlikte, evlenmeniz için baskı yapılmasına izin vermeyin: neyin adil olduğu konusunda anlaşamazsanız, o adamla evlenemezsiniz.

Sevdiklerimizi korumanın sınırları

Uyuşturucu kullanımı ve hareket halindeki bir araç da dahil olmak üzere bir dizi talihsiz olay nedeniyle ağabeyim cezaevinde yargılanmayı bekliyor. Bu bir karmaşa! Sorun: Annemiz yakın zamanda bir yardımlı yaşam tesisine taşındı. O daha yeni alışıyor; Ayrıca onu genellikle ziyaret eden erkek kardeşimi de sordu. Onunla bir telefon görüşmesi ayarlamasına yardım etmemi istiyor ama yasal sorunlarından bahsetmeyeceğine söz vermediği sürece bunu yapmayacağım. Bence bu onun için çok üzücü olurdu. Ağabeyim bu sözü vermeyi reddediyor. Ne yapmalıyım?

BÜYÜK OĞUL

Anneni korumak istediğini biliyorum ve buna saygı duyuyorum ama ona kardeşinle olan ilişkini kontrol etme yetkisi verecek bir kalp rahatsızlığı ya da anksiyete bozukluğu gibi hiçbir şey söylemedin. Tesisindeki bir terapiste erkek kardeşinizin haberlerinin olası etkisini sorun veya onunla bir görüşme ayarlayın. Eminim onun durumu seni üzecektir. Bununla birlikte, annenizin sırf günlük yaşamda yardıma ihtiyacı olduğu için başa çıkamayacağını varsaymayın.

“Nasılsın?”: O kadar çılgın ki işe yarayabilir

Binamızın lobisinde bir komşuyla karşılaştım. Onu bir süredir görmemiştim ama kapsamlı bir estetik ameliyat geçirdiği belliydi. Yargılamak istemiyorum ama kimsenin fark etmediğini düşündüğünü hayal edemiyorum. Önce suratındaki file hitap etmeden sohbet etmekten rahatsız oldum. Ve “Harika görünüyorsun!” demek samimiyetsiz görünüyordu, ne yaptın?” Bununla nasıl başa çıkarsın?

KOMŞU

Masadaki kartlar: Ciddiye aldığınızdan emin olsam da, sorunuz beni dehşete düşürdü. Kendi bilginize göre bu kadın ara sıra karşılaştığınız bir tanıdık, yakın bir arkadaş değil. Bunun diğer konuşmalar için bir gereklilik olduğunu iddia etmeyi bırakın, neden onun görünüşü hakkında yorum yapma hakkınız olduğunu hissediyorsunuz?

Komşular özellikle değişen görünümlerini sormadıkça hiçbir şey söyleme. Sohbete başlarken “Uzun zamandır seni görmemiştim” deyin, nasılsınız? Estetik yaptırıp yaptırmadıklarını arkadaşlarımız biliyorlar, bizim söylememize gerek yok.

İş bir hayal kırıklığıydı. Sen değilsin.

Yıllarca ev hanımlığı yaptıktan sonra nihayet sevdiğim bir iş buldum ve bunu aileme ve arkadaşlarıma gururla duyurdum. Ama iş büyük bir hayal kırıklığı oldu ve altı hafta sonra işi bıraktım. Kimseye söylemedim çünkü bu kadar çabuk söndüğü için utanıyorum. Şimdi insanlar haftalar önce ayrıldığım heyecan verici yeni işimi soruyor. Rahatsız olmaya başlıyor. Ne söyleyebilirim?

UTANMIŞ

Gerçeğe bağlı kalın: “İşe yaramadı.” Ve kendinizi yargılamayı bırakın. Parlak yeni bir işin gerçekliğinden hayal kırıklığına uğrayan ilk kişi siz değilsiniz. Hayal kırıklığının kaynağını bilmiyorum ama hiçbir iş mükemmel değildir ve altı hafta çok kısa bir süre. Bu yüzden bir dahaki sefere, sabrın ve müzakerenin bazen bizim için ilk sorun belirtisinde kapıdan çıkıp gitmekten daha iyi olabileceğini unutmayın.

Zor durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e veya @SocialQPhilip Twitter’dan.