Eşinizle aynı aptal kavgaları yapmayı nasıl durdurabilirsiniz?

Sakaryali

Active member
Bazen kendinize anlattığınız hikayeyi partnerinizle paylaştığınızda, diyor Dr. Paley Ellison, o kadar uygunsuz ki ikinizi de güldürür.

Kendinize sorun: Bu konuda beni gerçekten rahatsız eden ne?

California, Rosedale’den bir çiftler danışmanı olan Talal Alsaleem, sessiz bir an seçin, oturun ve “gerçekte neler olup bittiğini sorun” dedi. Her iki kişi de bakış açılarını kesintisiz olarak paylaşabilmelidir. “Müşterilerime not defterleri veriyorum,” dedi, “eğer partnerlerinin söyledikleri hakkında gerçekten yorum yapmak isterlerse, bunu yazabilirler.”

O zaman seni gerçekten neyin rahatsız ettiğini bulmaya çalış. Çünkü sık sık – sürpriz! – Bu kavga gerçekten bulaşıklarla ilgili değil. Dr. Selamün Aleyküm “Bu konulara odaklanmak daha kolay çünkü bunlar duygulardan bahsetmekten biraz daha somut. ‘Bağlı hissetmiyorum’ veya ‘Değerli hissetmiyorum’ demek daha zor.”

Alvarez, kendinize “Bu bende nasıl hissettiriyor? Çocukluğumda hissettiğim bir şey mi? Vazgeçmek zorunda olmadığımı başka nerede hissettim?” Ardından bu içgörüleri partnerinizle paylaşın.

Stres seviyeniz için en iyi olanı yapın

Atlanta merkezli bir terapist olan Dontea’ Mitchell-Hunter, “İnsanların evimde ayakkabılarını giymesinden hoşlanmıyorum” dedi. “Dolayısıyla kendi kendime ‘Tamam, eğer bunu yaparlarsa, bu dünyanın sonu mu olur? Bu sorun çözülebilir mi? Evet, emebilirim.’ Öyleyse, daha az stresle çözülebilecek bir sorun hakkında çıldırmaya ve bağırmaya değer mi?’”

Mitchell-Hunter, bazen akıl sağlığınız için eşinizin bazı tuhaflıklarını kabul etmenin daha kolay olduğunu söyledi. “Resmin bütününe bak,” dedi. “Vazgeçin ve ‘Bulaşıklar temiz çıktığı sürece bulaşık makinesinin nasıl doldurulduğu önemli değil’ gibi olun. Ortağınızın makineyi doldurduğuna şükredin, böylece siz yapmak zorunda kalmadınız” diye ekledi.

Soruna saldırın, birbirinize değil

Partnerinizin size önemsiz gelen bir şeye sürekli üzülmesinin saçma olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bunun uyandırdığı duyguların gerçek olduğunu kabul edin.