Hayvan hareketlerinin bir sonraki antrenmanınıza ilham vermesine izin verin

Sakaryali

Active member
Son zamanlarda antrenmanlarım biraz tuhaf görünüyor: Bir kertenkele gibi kıvranıyorum, bir ayı gibi sürünüyorum ve bir yengeç gibi sürünüyorum. Buna Dört Ayaklı Hareket Eğitimi (veya hayvan hareketi) adı veriliyor ve TikTok'u devralıyor (ilgili #primalmovement hashtag'i 2,4 milyar görüntülemeye sahip).

İlk bakışta antrenmanlar biraz saçma görünüyor; antrenmandan çok Yüzüklerin Efendisi'ndeki Gollum için yapılan seçmelere benziyor. Ama etkililer mi?

Destekleyenler, egzersizin diğer egzersizlerde genellikle ihmal edilen kasları hedef aldığını ve kolları ve bacakları vücut boyunca çapraz olarak hareket ettirmenin (örneğin, bir çizgide ileri ve geri hareket ettikleri koşmak yerine) önemli olduğunu söylüyorlar. esnek eklemler ve vücut farkındalığı oluşturmak.

Hayvan hareketlerini test etmek için bazı ortak egzersizleri bir araya getirdim ve bunları bir ay boyunca haftada dört kez denedim. İşte öğrendiklerim.

Nasıl çalışır ve nasıl hissettirir?

Hayvan hareketleri ile yoga, pilates ve dans gibi dengeyi ve çekirdek gücünü geliştirmenin yanı sıra eklem hareketliliğini ve stabilitesini artırmayı amaçlayan daha köklü uygulamalar arasında pek çok örtüşme olduğunu söylüyor Dr. Sachin Allahabadi, Houston'da ortopedi cerrahı. HIIT seanslarından önce bazen “ayı taramaları” ile ısınan.

Ancak özellikle hayvan hareketlerine ilişkin araştırmalar hâlâ sınırlıdır. Küçük bir çalışma, çiftler tenisi oyunu gibi benzer uzunluktaki başka bir orta dereceli aerobik egzersizle yaklaşık aynı sayıda kalori yaktığını buldu. Bir diğeri, yaşlandıkça özellikle önemli olan koordinasyonu ve kalça ve omuz esnekliğini geliştirdiğini öne sürüyor.

İlk başta antrenmanı hantal buldum ve yoğun konsantrasyon gerektiriyordum: Sağ elim ne yapıyordu ve sol ayağım neredeydi? Ancak birkaç hafta sonra sanki dans ediyormuş gibi tanıdık gelmeye başladılar. Ayrıca omuzlarımı ve kollarımı zorlayarak yoga dersinde bile nadiren yapabildiğim şekillerde hareket etmemi sağladı. Her ne kadar 30 dakikalık bir antrenman 10K'nın etkisini karşılamasa da, sanki bir dizi tepeyi tırmanmış gibi kesinlikle nefes nefeseydim.

Ancak bu her derde deva değil: tekrarlanabilir ve kas kütlesini korumak (veya oluşturmak) için kuvvet antrenmanı eklemeniz gerekir. Üstelik Netflix izlerken bunu yapmak zordur.

Gelecekte, Grove City College'dan egzersiz bilimcisi Jeffrey Buxton'un yaptığı gibi, masamdaki uzun esnemeleri kırmak için hayvan hareketlerini kullanacağım. Ya da bunu dairesel antrenman seanslarına serpiştiriyorum; örneğin zıplama yerine bir tur yengeç yürüyüşü. “Kolay ulaşılabilir bir egzersiz ve birçok ihtiyacı karşılıyor” diyen Dr. Buxton.