Hepimizin yalnız zamana ihtiyacı var. İşte bunu nasıl kabul edeceğiniz.

Sakaryali

Active member
Ben düzenli olarak yalnız vakit geçirmek isteyen biriyim. Evde kısa yürüyüşlere çıkıyorum. İş yerinde bazen her zaman boş olan ofis malzeme dolabının içinde kayboluyorum. Düzenli defter yığınlarını sakinleştirici buluyorum.

Bu anları yakalayamadığım zaman tedirgin oluyorum. Ottawa'daki Carleton Üniversitesi'nden psikolog Robert Coplan bunu “yalnızlık” olarak tanımlıyor: İnsanlar ihtiyaç duyduklarından daha az yalnızlık deneyimlediğinde ortaya çıkan olumsuz duygu.

Britanya'daki Durham Üniversitesi'nde Yalnızlık Laboratuvarı'nı yöneten ve “Yalnızlık: Yalnız Olmanın Bilimi ve Gücü” kitabının yazarı sosyal psikolog Thuy-vy Nguyen, çoğumuzun yalnızlıkla sosyal zaman arasında bir dengeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. “Araştırmaları, yalnız olmanın stres giderme ve ruh halini düzenleme gibi fiziksel ve duygusal faydalara sahip olduğunu ve daha fazla yaratıcılığa ve üretkenliğe yol açabileceğini buldu.

Bunu aklımda tutarak uzmanlara daha fazla yalnızlığa ihtiyaç duyduğunuzu nasıl anlayacağınızı ve bunu hayatınıza nasıl dahil edebileceğinizi sordum.

“Yalnızlığın nabzını” atın.

Middlebury College'da psikoloji alanında yardımcı doçent olan Virginia Thomas, yalnızlığın yalnızlıktan farklı olduğunu söyledi. İkincisi, başkalarına istediğimiz kadar bağlı olmadığımız hissidir ve bu da duygusal sıkıntıya yol açar. Öte yandan, yalnız vakit geçirmek için hedeflenen arayış “neredeyse her zaman olumlu deneyimleniyor.”

“İnsanların yalnız geçirmesi gereken standart bir zaman yok” dedi Dr. Thomas. Bu nedenle kendinizi kontrol etmenizi ve ruh halinize dikkat etmenizi önerir. Kendinizi sinirli veya bitkin mi hissediyorsunuz ve bir süreliğine uzaklaşmanın faydası olabilir mi?

Sonra kendinize şunu sorun: Yalnız kaldığımda beni besleyen ve gençleştiren şey nedir? “Bazı insanların bunu çözmesi bir öğrenme eğrisi olabilir” dedi. Belki yüzmek, ağaç işleri ya da bahçe işleri yapmak için garaja girip kaybolmak olabilir, dedi.

Neyi seçerseniz seçin, telefonunuzu bir kenara bırakın, dedi Dr. Thomas. Manşetlere veya sosyal medyaya göz atmak, “psikolojik olarak tanımladığımız gibi teknik olarak 'yalnızlık içinde' değil.”

Sorun sen değilsin, benim.

Bir partneriniz varsa, yalnız olmanın sevgilinizden kaçmak anlamına gelmediğini açıkça belirtin, diye önerdi Dr. Daha önce Coplan. “'Bunun kelimenin tam anlamıyla seninle hiçbir ilgisi yok; bunu yapıyorum çünkü bu beni daha iyi bir insan yapıyor ve birlikte olmayı daha kolay hale getiriyor' diyebilirsiniz” dedi.

Düzenli olarak kendinize zaman ayırıyorsanız ancak hiçbir şey söylemiyorsanız ilişkiniz sıkıntılı olabilir. Çiftlerde yalnızlık üzerine yapılan araştırma, insanların arzuladıkları zamanı ayırmadıklarında öfkenin arttığını ortaya çıkardı.

Ancak sessizliği kabul eden birini tanıyorsanız Dr.

Dr. Coplan gençken babasıyla birlikte sakin bir gölde balık tutmaya gitti. “Orada saatlerce oturduk ve birbirimize tek kelime etmedik” diye hatırladı. “Sanki yalnızdım ama o oradaydı ve bu rahatlatıcıydı.”

Medeniyetten ayrılmanıza gerek yok.

Yalnızlık anlarının evde de bulunabileceğini söyleyen Dr. Nguyen. Kahve içmek için ailesinden yarım saat önce erken kalkıyor.

Şimdi ben de aynı şeyi yapıyorum. Arka bahçemde sinek kuşları ilkbaharda besleyicilerime geri döndü. Şafakta kahvaltı yapıyorlar, bu yüzden son zamanlarda onları izlemek için kahvemi dışarıda içiyorum.

Tamamen yalnız kalmaktan hoşlanmıyorsanız park veya kafe gibi bir yerde “toplum içinde yalnız kalmayı” deneyebileceğinizi söyledi Dr. Nguyen. Yakınımdaki bir kütüphanede üyelerin bir araya gelip kitaplar hakkında biraz sohbet ettiği bir “sessiz kitap kulübü” olduğunu öğrendim. Daha sonra bir saat kitap okumak için farklı köşelere çekiliyorlar. Burası benim kitap kulübüm.

İşteyken, Dr. Coplan, kendi kendine kısa bir öğle yemeği molası gibi mikro yalnızlık anları dediği şeylere sahiptir.

Herkesin kendisi için en iyi olan yolu seçmesi gerektiğini ekledi. Ona ara sıra eczaneye uğrayıp farklı şekerlere ve oje renklerine baktığımı söyledim. Ergenlik çağındaki çocuğum bunun tuhaf olduğunu düşünüyor.

“Eh, bu hoşuma gitti,” dedi Dr. Coplan.

Yeni ilaçlar şeker hastalarına insülinden daha fazla özgürlük sunuyor.

Milyonlarca Amerikalı diyabeti tedavi etmek için bir tür insüline güveniyor. Ancak son yıllarda Ozempic ve Mounjaro gibi yeni ilaçlar, hastalara dozlarını azaltmaları veya ilaçları tamamen bırakmaları için cazip bir fırsat sundu.

Makaleyi oku: Ozempic diyabet tedavisini nasıl değiştiriyor?

Doktorunuz antibiyotik reçete ederse sormanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır.

Antibiyotikler ciddi, yaşamı tehdit eden enfeksiyonlar için önemli olsa da bazen daha az acil durumlarda reçete edilirler ve her zaman direnç geliştirme riski vardır. Ne zaman gereklidirler?

Makaleyi oku: Bu antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve orta yaşlıların kendi kendine konuşma dürtüsüyle ilgili geçen haftaki haber bültenine bir göz atın.