Hipnoz sağlığınız için ne yapabilir?

Sakaryali

Active member
32 yaşındaki Rachael Howe, 2013 ile 2016 yılları arasında üç bel fıtığı geçirdiğinden beri kronik sırt ağrısıyla mücadele ediyor. Hem fiziksel acısı hem de zihinsel stresi, rahat bir uyku çekmesini engelledi. Auburn, Wash’da yaşayan Bayan Howe, yıllarca ilaçlara ek olarak fizik tedavi ve konuşma terapisini denedi, ancak pek yardımcı olmadı, dedi.

Yaklaşık bir buçuk yıl önce, önceki bir terapist tarafından yönlendirildikten sonra uzaktan hipnoz seansı denedi. Rahatlamak ve uyumak için erken bir seansta, psikoloğu onu evlendiği Cascade Dağları’nda hayali bir yürüyüşe çıkardı. Yerde, her biri onları daha derin gevşeme seviyelerine götürecek okları tanımladı.

Bayan Howe, yürürken bedeninin gerginliğini gevşetirken acısının hafiflediğini hissettiğini hatırladı. “Aslında sonunda uyuyakaldım” dedi – terapisti seansı bitirdi ve yeniden planladılar. “Aslında birkaç saatim olduğuna inanamıyorum.”

Bayan Howe, o zamandan beri sakinliği güçlendirmeye, acıyı yönetmeye ve olumsuz düşünceleri yeniden formüle etmeye odaklanan birçok seans düzenledi. Howe’un doktoru, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ağrı uzmanı ve klinik psikolog olan David Patterson, “İdeal senaryo, hastaların bir hipnoz uzmanıyla çalışması ve bu seansları kendi başlarına tamamlama becerilerini öğrenmesidir” dedi. Bu şekilde pratik yapmak, “uzun bir süre boyunca rahatlamaya ihtiyaç duyduğunuz kronik ağrı gibi” durumlar için özellikle önemlidir.

Bayan Langis, hipnoz sayesinde yaşadığı ağrı ve yorgunluktan anında kurtulmanın birkaç gün sonra etkisini yitirdiğini fark etti. Düzenli olarak tekrar yapıyor ve önceki seanslarının kayıtlarını gözden geçiriyor. Zamanla hipnotik duruma daha da derinleştiğini hissettiğini söyledi. “Daha fazla pratik yaptıkça daha fazla fayda görüyorum ve bu yüzden daha fazla pratik yapmak için giderek daha fazla cesaretleniyorum” dedi.

Seansları tekrar dinledikten ve hipnotik bir durumda kalma pratiği yaptıktan sonra Bayan Howe, artık ağrı alevlendiğinde vücudunu ve zihnini sakinleştirme disiplinine ve yeteneğine sahip olduğunu hissettiğini söyledi.

“Yüzde 100 işe yaradığı söylenemez,” dedi, “ne kadar çok yaparsanız, o kadar çok verim alırsınız.”