Koşudan nefret ediyorum. Hala beynim bunu yapacak durumda.

Sakaryali

Active member
Pazartesi sabah 5:55'in haftanın en kötü zamanı olduğu benim evimde yaygın bir bilgidir. Çünkü pazartesi koşu günü ve ben koşmaktan nefret ediyorum.

Koşmaktan her zaman nefret ettim. İlkokulda kilometre koşusu testinden korkardım ve beden eğitimi dersinde reddedilen sınıf arkadaşlarımın yanında her zaman arka planda kalırdım. Üniversitede ikiliyi tekliye çevirebilen tek beyzbol oyuncusu bendim.

Boyum 1.80 ve aşırı uzun bacaklıyım ve koşarken dizlerim altı farklı yöne doğru sallanıyor. Yine de, özellikle orta yaşta, her hafta biraz kuvvetli egzersizle vücudunuza meydan okumak çok önemlidir.

Havuza ya da göle erişimim yok, tavanlarım trambolin için çok alçak ve haftada birden fazla HIIT antrenmanı yapmak çabuk sıkıcı olmaya başlıyor. Koşmak yoğunluk sağlıyor ve aynı zamanda güzel manzaralarla dikkatimi dağıtıyor. Ayrıca 20 dakika sonra kendimi harika hissediyorum.

Yıllarca koşmaya nasıl başlayacağımı araştırdıktan sonra, sonunda bu korkunç egzersiz biçimine tahammül etmeyi öğrenmeme yardımcı olacak üç bölümlük bir tarif buldum.

Ancak başlamadan önce diğer günlerde de eğlenceli hareketler yaptığınızdan emin olun. Tek egzersiziniz koşmaksa ve siz de benim gibi bundan nefret ediyorsanız, ona bağlı kalmayacaksınız. İsterseniz yürüyün, isterseniz yüzün. Kullanmaktan gerçekten heyecan duyduğum bir kickboks mankenim, bir barfiks barım ve bazı savaş halatlarım var. Her antrenmanı eziyet haline getirmeyin.

Tüyo #1: Beyninizi yeniden programlayın.

Site Desk'in önceki hikayelerinde “ödül havuzu oluşturmanın” öneminden bahsetmiştik. Bu, yapmak istemediğiniz bir şeyi her yaptığınızda kendinize iyi davrandığınızı söylemenin süslü bir yolu. Ancak söylemediğimiz şey, ödüllerin paketlenmesinin aslında beyninizi salyaları akan bir köpek gibi davranması için eğitebileceğiydi.

Şu şekilde çalışıyor: En sevdiğim podcast'lerden biri, Bill Simmons'la birlikte The Rewatchables adlı bir film inceleme programıdır. O kadar sık dinliyorum ki Bill ve ekibinin aslında arkadaşlarım olduğunu hissediyorum. Ama koşmadığım ya da hazırlanmadığım sürece kendime asla dinleme izni vermem. Her zaman.

Bu önemliydi çünkü kısa vadede hayali arkadaşlarımla takılmak ve onların “Forrest Gump” ya da buna benzer şeyler hakkındaki görüşlerini dinlemek için koşmayı sabırsızlıkla beklemeye başladım. Ve zaman geçtikçe tuhaf bir şey oldu. Artık koşmak istemediğimi hissederek uyandım, podcast'i açtım ve aniden havamdaydım.

Psikologlar buna ya “klasik koşullanma” ya da “Ivan Pavlov'un akşam yemeğinden önce zile bastığında köpeklerine yaptığı şey” adını veriyor. Sonunda köpeğin bunu her yaptığında salyaları akmaya başladı. İnsanlar da buna duyarlıdır; Plasebo etkisinin ve modern pazarlamanın önemli bir parçasıdır.

“Bunu seviyorum, sanki bir ritüel gibi” dedi Dr. Maryland Üniversitesi'nde psikoloji profesörü ve klasik koşullanma ve plasebo etkileri konusunda uzman olan Luana Colloca, yöntemim hakkında konuşuyor.

Dr. Colloca, koku dışında benzer bir şey yaptığını söyledi. Peloton seansına her başladığında limon kokulu bir mum yakar. Sadece bu kokuyu koklamak sizi sürüş için doğru havaya sokacaktır.

Gerçekten egzersiz yapmak istemese de şöyle diyor: “Bu bir nevi otomatik bir tepki.”

Tüyo #2: Mola verin ama planı takip edin.

Koşucuların koştuğuna inanarak yetiştirildim. Yürümüyorlar; bu yürüyüşçüler için. Bu yüzden genellikle evimin yakınındaki küçük tepeden yukarı koşuyorum ve sonra büyük bir tepeden aşağı iniyorum. Ama bu canavara dönüş yolunda ara sıra (tamam, tamam, hemen hemen her zaman) yürüyorum.

Ne zaman yavaşlasam ya da dinlensem, bu bir başarısızlık gibi geliyor ve kulağa başarısızlık gibi geliyor, çünkü çoğunlukla küfürlü sözler mırıldanıyorum. Ancak Kent Üniversitesi'nde spor psikoloğu ve profesör olan Chris Beedie, düşüncemi yeniden şekillendirmem gerektiğini söyledi.

“Artık 1970'lerde yaşamıyoruz. “Yürümek bir zayıflık işareti değildir” diye azarladı. “Bu, hareketinizin yapılandırılmış bir parçası.”

Bay Beedie, 40 dakikalık bir koşuya çıkmak istiyorsanız, molalarınızı önceden, belki de her 10 dakikada bir planlayın, dedi. Veya kalp atış hızınız belirli bir seviyeye ulaştığında veya bir tepeye ulaştığınızda almayı planlayın.

Bahsettiği ciddi maraton koşucularının neredeyse tamamı bir noktada mola veriyor ve bu molalar aslında genel olarak daha hızlı koşulara yol açabiliyor. Ancak vücudun tamamen durmasının iyi olmadığını, bu yüzden en azından yürümeyi denemem gerektiğini söyledi. Ve muhtemelen kaldırıma küfretmeyerek kendime biraz nefes alacağım.

Tüyo #3: Bir köpek alın.

Bazı günler podcast'ler ve mola vaatleri bile beni kapıdan çıkarmaya yetmiyor. Bu yüzden her Pazartesi sabah 5:55'te kapımda bekleyen, biraz şapşal, son derece hevesli bir köpek olan Snitch'im var.

Kurabiye Canavarı'nın şekere ihtiyacı olduğu gibi Snitch'in de egzersize ihtiyacı var ve eğer onu koşmaya götürmezsem büyük ihtimalle benim yerime alacaktır.

Araştırmalar, köpek sahiplerinin (özellikle İskandinavya'dakilerin) muhtemelen tüylü dostların bizi daha mutlu ve daha aktif hale getirmesi nedeniyle geri kalanlarımızdan daha uzun yaşayabileceğini öne sürüyor. Her ne kadar bazıları buna şüpheyle yaklaşsa da, ben bunun sadece bu olduğunu iddia ediyorum. Sanat aldığın köpek.

Evcil hayvanınızın koşu arkadaşı arıyorsanız, atletik ama çok atletik olmayan bir cins öneririm. Bir boksör işe yaramaz ama benim hatama da düşme. Snitch, bir zamanlar bir dizi dağ yolunda 16 mil yol kat etmiş ve bir 26 mil daha hazırmış gibi görünen bir husky/beagle/ceylan karışımıdır. Çok yorucu. Bir orta yol bulun; biraz tembellik ile dost canlısı.

Sonuçta koşmaktan keyif alacağınıza dair söz veremem. Bunu iki yıldır yapıyorum ve çoğunlukla hala bundan nefret ediyorum. Ama ara sıra, güneş dağların üzerinden doğduğunda, dostum Bill kulağımdayken ve Snitch, dengesiz bir sırtlan gibi yanımda eğlenirken, bu çabayı gösterdiğime sevindim.