Pişmanlıklarla nasıl baş edilir

Sakaryali

Active member
Yıllar önce müzik muhabiriyken Stevie Nicks’i Los Angeles’taki evinde ziyaret etmiştim. Rüya gibi bir işti: Onun dolabında kıyafet denemek için saatler harcadık. Birlikte günlüğünün sayfalarını karıştırdık. Akşam karanlığı yaklaşırken bana geceyi misafir odasında geçirmeyi teklif etti.

Hayır dedim ama nedenini biliyor musun? Çünkü öğlene kadar uyuyan bir “gece kuşu”ydu ve ben her zamanki gibi şafak vakti uyanacağımdan korkuyordum. Altı saat boyunca ne yapardım?

Arada bir hala geceyi Stevie Nicks’te geçirmem gerektiğini düşünüyorum.

Kişinin bir şeyi farklı yapmasını dilediğinde ortaya çıkan olumsuz bir duygu olan pişmanlık, önemsizden (örneğin, bir enstrümanı asla öğrenmemek veya bir rock yıldızını reddetmemek) önemli olana (biri ölmeden önce düzeltme yapmamak) kadar değişebilir.

Pişmanlığın Gücü: Geriye Bakmak Bizi İleriye Nasıl Taşır kitabının yazarı Daniel Pink, 4.000’den fazla Amerikalıyla duyguyla ilişkileri hakkında bir anket yaptı. Pişmanlığın dört ana temaya ayrılabileceğini buldu: Başkalarına ulaşmadığımız için pişmanlık duyuyoruz; ahlaki yargıdaki kusurlar; sigara içmek veya çok fazla çalışmak gibi büyük sonuçları olan kademeli kararlar; ve daha cesur olmamız gerekirken kendimizi geri tutuyoruz.

Pink, bu duygunun yaygın ve genellikle acı verici olduğunu, ancak aynı zamanda bir içgörü ve büyüme kaynağı da olabileceğini açıkladı. “Pişmanlıklarımızı tarih olarak kullanmak istiyoruz” dedi ve bunlar üzerinde düşünmenin “hayatta en çok değer verdiğimiz şeyleri açıklığa kavuşturabileceğini” ekledi.

Konuyu inceleyen Clemson Üniversitesi psikoloji profesörü Robin Kowalski, pişmanlıklarımızı düşünmek aynı zamanda “gelecekteki eylemlerimiz için bir şablon” olabileceğini söyledi.

Pişmanlıklarımızı gidermemize yardımcı olmak için Pink ve Dr. Kowalski birkaç ipucu istedi.

İçeriye, dışarıya ve ileriye bakın.

Pink, hata yaptığımızda “kendimize herkesten çok daha acımasız davranırız” dedi. Bunun yerine kendi içinize bakmaya çalışın ve sevdiğiniz biriyle konuşur gibi kendinizle konuşun. Örneğin eğer erkek arkadaşınız berbat erkek arkadaşından pişman olsaydı muhtemelen şefkat gösterirdiniz, dedi Pink.

Daha sonra dışarıya bakın. Pink, güvendiğiniz birine güvenmenizi veya deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşabileceğiniz bir “pişmanlık çemberi” oluşturmanızı önerir. Pişmanlıklarınızı paylaşmanın acıyı hafifletebileceğini ve “herkeste bu durumun olduğunu ve bunun kendinizi daha az kötü ve daha az benzersiz hissetmenizi sağladığını” anlamanıza yardımcı olabileceğini söyledi.

Pink, pişmanlık gibi olumsuz bir deneyim hakkında üç gün boyunca günde 15 dakika yazmanın, onu “etkisizleştirmeye” yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Pink, “O halde ileriye bakmaya çalışın” dedi. Bunu yaparken kendinize şu soruyu sormalısınız (ve dilerseniz bunu da yazmalısınız): Bu pişmanlıktan ne gibi dersler çıkarabilirim? Gelecekte bunları hayatıma nasıl uygulayabilirim?

Bu konuda yapabileceğiniz başka bir şey olup olmadığını düşünün.

doktor olarak Kowalski iki araştırmada insanlara gençliklerine ne söyleyeceklerini sorduğunda, bazı pişmanlıkların hâlâ düzeltilebileceğini buldu (“ailenize değer verin” veya “bir tasarruf hesabına para yatırın”). Rotayı değiştirebilir misin veya telafi edebilir misin?

Bazı durumlarda iyileşme mümkün değildir. Ancak pişmanlık ve buna eşlik eden öfke, hayal kırıklığı, umutsuzluk gibi duygular sizi etkiliyorsa ve günlük yaşamınızı etkiliyorsa bir danışmanla görüşmeyi düşünmelisiniz dedi Dr. Kowalski.

“En azından” diyerek pişmanlığınızı yeniden ifade edin.

Yaptığınız veya yapmadığınız bir eylemden dolayı pişmanlık duyuyorsanız Pink, düşünce tarzınızı “sadece”dan “en azından”ye değiştirmenizi öneriyor. Stevie Nicks örneğinde, “Keşke onun evinde kalsaydım”dan “En azından onun kadife elbiselerinden birini deneseydim ve onu dolabında çevirseydim”e geçtim. Bu oldukça hoş bir “en azından”.

40+ Double Dutch Kulübü’nün üyeleri oynamaya hazır.

2016 yılında iki yakın arkadaş, Pamela Robinson ve Catrina Dyer-Taylor, Homewood, Illinois’de 40+ Double Dutch Club’ı kurdu (erkek yok, çocuk yok, sadece 40 yaş üstü kadınlar var). Grubun üçüncü yıllık Ulusal Oyun Tarihi için Chicago’ya gittik; burada yaşları 40 ila 80+ (!) olan kadınlar hafta sonunu ip atlayarak, hula hoop oynayarak ve seksek oynayarak geçirdiler. Bu fotoğraf ve videolara bakıp gülümsememenizi rica ediyoruz.

Makaleyi oku: sevinçten zıplamak

Bu bülteni okurken nefes aldınız mı?

Birçoğumuz ekran karşısındayken nefes almayı unutuyoruz ve bunun bir adı var: ekran apnesi. Birden fazla ekranınız açık olduğunda (mesajlar titriyor, e-postalar çoğalıyor) ve zar zor nefes aldığınızı fark ettiğinizde bu durum ortaya çıkıyor. Uzmanlarla bu duruma nasıl karşı koyabileceğimizi konuştuk.

Makaleyi oku: E postaları kontrol et? Muhtemelen nefes almıyorsun.

Site’deki hafta

İşte kaçırılmaması gereken bazı hikayeler: