Rainn Wilson dünya çapında neşe ararken neler öğrendi?

Sakaryali

Active member
En çok The Office’teki Dwight Schrute rolüyle tanınan aktör Rainn Wilson, kaygı ve depresyon geçmişi hakkında konuştu. 2008 yılında, netlik arayışının bir parçası olarak “hayatın büyük sorularına” adanmış bir dijital medya şirketi olan Soul Pancake’i kurdu. Mutluluk mücadelesi onu terapistlere ve kişisel gelişim kitaplarına başvurmaya da yöneltti.

Telefonda konuşan Wilson, bana 20’li yaşlarında geçirdiği ve yerde titremesine ve terlemesine neden olan zayıflatıcı panik ataklarından bahsetti. Önce kendisini tedavi etti: “Çok fazla uyuşturucu ve alkol kullandım” dedi. O zamandan beri gestalt terapisine ve hipnoza yöneldi, ancak kaygının hala her gün mücadele ettiği bir şey olduğunu söyledi.

Şimdi yeni bir seyahat serisinde, Rainn Wilson and the Geography of Bliss, Wilson dünyanın en mutlu ve en mutsuz yerlerinden bazılarını keşfediyor ve esenliğin gizemlerini çözmeye çalışıyor. Gösteri, Eric Weiner’in aynı adlı en çok satan anı kitabından ilham aldı ve Wilson’ın seyahat destinasyonları, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın farklı ülkelerdeki yaşam memnuniyetini derecelendiren Dünya Mutluluk Raporu’ndan seçildi.

Seyahatlerine dayanarak tavsiyesini sorduğumda, Wilson, bir kişinin ekonomik durumu veya nerede yaşadıkları gibi, mutluluğun birçok yönünün kişinin kontrolünün dışında olduğunu gözlemledi. Ama kendi hayatımızda bize yardımcı olabilecek öğrendiği üç şeyi paylaştı.

1. Suya gidin.

Wilson’ın ilk durağı, Dünya Mutluluk Raporu’na göre en mutlu üçüncü ülke olan İzlanda oldu. İzlandalıların topluluklarını suda kurduklarını keşfetti.

İzlandalılar çok sosyal insanlar” dedi. “Kabaran kaplıcalarda takılmayı severler.”

Ayrıca ruh sağlığı nedenleriyle birlikte soğuk su dalışları yapan İzlandalılarla tanıştı ve bunu denedi. (İlk araştırmalar, bu uygulamanın ruh sağlığına fayda sağlayabileceğini gösteriyor, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.) O zamandan beri, Wilson bunu düzenli bir alışkanlık haline getirdi.

“Vücudumun her zerresi ‘Hayır, kes şunu’ diye bağırsa da, bunu her yaptığımda çok mutluyum” dedi. “Bunu bilgisayarınızı yeniden başlatmaya benzetiyorum.”

2. Ne zaman ve nerede olursanız olun başkalarıyla bağlantı kurun.

Ocak Mutluluk Yarışmamızı takip ettiyseniz, birbiri ardına yapılan araştırmaların arkadaşları, aileleri ve çevreleriyle istikrarlı ilişkileri olan insanların daha mutlu ve sağlıklı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Wilson, canlı bir ortak yemeğin bazen on kişinin aynı kaseden yemek yediği Gana’da buna tanık olduğunu söyledi. Bu gevşek birlik duygusu, Wilson’ın bir bölümde babası ve üvey annesiyle “donmuş TV yemeklerinin üzerinde sessizce oturmak” olarak tanımladığı çocukluk yemekleriyle doğrudan tezat oluşturuyordu.

“Kendini çok rahat hisseden biriyle ne zaman temasa geçsem,” dedi, “onların bir tür genişletilmiş toplulukla derin ve gerçek bir bağları olduğunu hemen anladım.”

Şovda genellikle “tek başına sikişme” eğiliminde olduğunu itiraf eden Wilson, bu topluluğun takdirini Los Angeles’taki evine geri götürdü. “Kaygımla başa çıkma konusundaki günlük işim, kendimi izole etmediğimden ve diğer insanlarla temasa geçmediğimden emin olmak” dedi.

3. Mutluluk ve kederin bir arada olmasına izin verin.

Wilson, Dünya Mutluluk Raporu’nda daha alt sıralarda yer alan bir yerden neler öğrenebileceğini de öğrenmek istedi ve 77. sırada yer alan Bulgaristan’a gitti. Orada, kendi deyimiyle, “çatlamış brütalist binalar arasında küçük neşe yerleri” buldu.

Gösteride, hikayeleri “anavatanının benzersiz sefalet karışımı etrafında dönen” Bulgar yazar Georgi Gospodinov ile konuşuyor. Gospodinov, Wilson’a keder duymanın insanlık durumunun bir parçası olduğunu ve acıyı kabullenmeden neşe olmadığını fark etmenin özgürleştirici olabileceğini söyler.

Wilson, bu tavrın, “akıl sağlığına zarar verebilecek” zorunlu iyimserlik baskısı dediği şeyin tersi olduğunu söyledi.

Wilson, “Üzüntü ve karanlığı hissedebiliyorum ve hala neşe duyabiliyorum” dedi. “Sevinç, hayatın zorluklarını ortadan kaldırmaz.”

Çok yakında: Walk With Site

Ben hevesli bir yürüyüşçüyüm. Bilgisayar başında çok uzun süre kambur kaldığımda sırtımı düzeltmek için yürüyorum. İyi bir haber aldığımda, mahallemde birkaç tur atıyorum. Ve muhtemelen Site’deki çoğumuzun toplantıları yürüyerek yapması şaşırtıcı değil. Bu nedenle Haziran ayını doğa yürüyüşünün keyfini keşfetmeye adadık. Site haber bültenine abone olarak, her hafta sizi başarıya ulaştıracak yaratıcı fikirler alacaksınız. Bize katılmak isteyen birini tanıyor musunuz? Bu bülteni iletin veya aşağıdaki bağlantıyı paylaşın, böylece onlar da abone olabilir.

Bir arkadaşına söyle: Site’in 5 haftalık yürüyüş serisine kaydolun.

Haberler’ın yeni bir sesli gazetecilik ve hikaye anlatımı uygulaması var

Kültür, politika, teknoloji, sağlık, yemek, spor ve çok daha fazlası hakkında podcast’ler ve yorumlanmış makaleler sunar. Times muhabirlerinden, köşe yazarlarından ve kültür eleştirmenlerinden haber alın ve This American Life arşivini ve bir dizi önde gelen dergiden öyküleri bulun. Site’den meslektaşlarımla birlikte ben de oradayım. Uygulama şu anda iPhone için kullanılabilir ve Times News aboneleri için ücretsizdir.

Keşfetmeye başlayın: Yeni Haberler Audio iOS uygulamasını indirin.

Site’deki hafta

İşte kaçırılmaması gereken bazı hikayeler:

Sohbete devam edelim. iyi takip et instagramveya bize yazın well_newsletter@Haber. Ve geçen haftanın haber bültenine göz atın anneni nasıl mutlu edersin.