Ses banyosu meditasyonu gerçekten size yardımcı olabilir mi?

Sakaryali

Active member
Güneş Pasifik Okyanusu üzerinde batarken ve kumsal sırtıma serinken, bir ses benden bayılma hissi için vücudumu taramamı istedi. Gecenin sağlam banyo lideri Sara Sofia Bousiali, “O halde salınımı desteklemek için o bölgeye nefes verin” dedi.

Bu Nisan ayında Santa Monica'da kumların üzerinde yatan diğer 21 katılımcıyla birlikte Bayan Bousiali'nin kristal şarkı söyleyen kaseler ve çanlar çalıp bizi bir saat süren meditasyona yönlendirmesini dinledim. Katıldığım ses banyoları sırasında zil benzeri sesler bedenimi dolduruyor ve yarışan düşünceleri eritiyor gibiydi. Zamanı unuttum.

Los Angeles'taki bir ses banyosu stüdyosunun kurucu ortağı ve sahibi Jamie Bechtold, terapötik ses banyolarının onlarca yıldır ortalıkta olduğunu söyledi. Ancak son beş yılda popülaritelerinin arttığını gördüğünü ve son zamanlarda Güney Kaliforniya gibi sağlıklı yaşam merkezlerinin ötesine de yayıldıklarını söyledi. ABD'nin her yerinde ortaya çıktılar, Cleveland'daki bir yoga stüdyosunda ve Raleigh dışındaki bir ahırda, kurumsal etkinliklerde ve hatta Coachella'da sahnede sunuldu.

Ses banyosu nedir?

Ses banyosu sırasında katılımcılar gong, çan, zil ve şarkı kasesi gibi enstrümanların seslerine ve titreşimlerine kendilerini kaptırırlar. Bazı öğretmenler aynı zamanda rehberli meditasyonlar veya Reiki enerji şifası gibi sağlıklı yaşam ritüelleri de sunmaktadır.

San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde ses banyoları üzerinde araştırma yapan araştırma psikoloğu Tamara Goldsby, adın ses dalgalarının insanları yıkadığı fikrinden geldiğini söyledi. Ses banyoları çeşitli manevi geleneklerden ilham alırken ve enstrümanlardan yararlanırken modern sağlıklı yaşam kültürünün bir parçasıdır.

Seanslar rahatlama vaat ediyor ve hatta bazı insanlar uykuya bile dalabiliyor. (Katıldığım iki ses banyosunda liderler katılımcılara olası horlamaya karşı hazırlıklı olmalarını söyledi.) Bazı katılımcılar ses banyolarının güçlü duyguların yanı sıra güçlü fiziksel hisler de uyandırdığını söyledi.

Film yapımcısı ve müzisyen Ann-Marie Lindblad, bu ayın başlarında Kuzeydoğu Los Angeles'ta yapılan gong ses banyosunun ardından, “Çok fazla yoğunluk hissettim” dedi. “Zihinsel olarak kötü bir durumda olsaydım bu deneyimin çok zorlayıcı olabileceğini” ekledi.

Gürültüye duyarlı kişilerin hangi ses banyolarına gittiklerine dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Goldsby ve daha deneyimli uygulayıcılar arayın. Kristal kaselerin sesi çok yüksek sesle çalınırsa rahatsız edici olabilir, dedi.

Ses ve sağlığımız

Northwestern Üniversitesi'nden nörobiyolog ve “Of Sound Mind: How Our Brain Construct a Anlamlı Sonik Dünya” kitabının yazarı Nina Kraus, sesin hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı etkileyebileceğini söyledi.

“Görünmez olduğu için hafife alınıyor.” Kraus ekledi. Örneğin, arka plandaki gürültünün (klima veya yaprak üfleme makinesi) sağlığımızı ne kadar etkileyebileceğini çok az kişi fark ediyor, dedi.

Dr. Kraus, vücuttaki bazı sistemlerin sesi nasıl işlediğimiz, nasıl düşündüğümüz, hissettiğimiz ve hareket ettiğimiz konusunda rol oynadığını söyledi. Seslerin aynı zamanda hafızayla da yakından bağlantılı olduğunu, dolayısıyla duygusal ve psikolojik etkileri olabileceğini söyledi.

Ses banyoları da dahil olmak üzere sesle şifa uygulaması geniş çapta araştırılmamıştır. Ancak sınırlı araştırmalar, en azından şimdilik bazı faydalar sağlayabileceğini öne sürüyor.

62 kişiyle yapılan gözlemsel bir çalışmada katılımcılar, şarkı söyleme kasesi meditasyonundan sonra kaygı ve depresif ruh halini ölçen bir ölçekte seans öncesine göre daha kötü performans gösterdi. Dr. Bu çalışmanın baş yazarı Goldsby, bazı katılımcıların seans sonrasında daha az gerginlik bildirdiğini ve bu etkinin daha önce sesli meditasyonu denememiş olanlarda daha fazla olduğunu ekledi.

74 lisans öğrencisi üzerinde yapılan küçük, randomize bir deney, didgeridoo müziğiyle 30 dakikalık meditasyon yapanların, sessiz meditasyon yapanlara göre kaygı ve akut stresten daha fazla kurtulduklarını ortaya çıkardı. Önerilen başka bir ses temelli tedavi, ara sıra kaygılı hisseden kişiler için yararlı bir rahatlama aracı olabilir.

Ses banyosunu denemeli misiniz?

Bazı uygulayıcılar, ses banyolarının depresyonu hafifletebileceğini, kan basıncını düşürebileceğini ve hatta daha yaratıcı bir şekilde DNA'yı onarabileceğini iddia ederek sağlıkla ilgili kapsamlı iddialarda bulunuyor.

Bu faydaların bilimsel çalışmalar olmadan kanıtlanamayacağını söyleyen Dr. David Silbersweig, Harvard Tıp Fakültesi'nde psikiyatri profesörü. Ve insanların bildirdiği etkilerin seslerin kendisinden mi yoksa çalındıkları rahatlatıcı ortamdan mı geldiğini söylemenin zor olduğunu ekledi.

Bazı öğretim elemanları işlerinde aşırıya kaçmamaya dikkat ediyorlar. 20 yıldır ses banyosu öğretmeni ve gong sanatçısı olan Bayan Bechtold, ses banyolarını genel sağlıklı yaşam rutininin bir parçası olarak gördüğünü söyledi. Bayan Bechtold, katılımcılara duyguları işlemeleri için zaman ve alan verebildiklerini ve aynı zamanda vücudu daha derinden gevşetmeyi öğrendiklerini söyledi.

Belki de bu onların çekiciliğinin anahtarıdır.

Santa Monica'daki plaj ses banyosuna katılan 29 yaşındaki Alejandra Davila, Instagram'daki paylaşımlardan etkilendiğini söyledi.

Bayan Davila, “Yogayı her zaman yeniden denemek istemiştim ve bu bana daha zen ve rahatlatıcı geldi.” dedi.