Son kullanma tarihinin güzelliği

Sakaryali

Active member
“Öyleyse bir nöroloji hemşiresi olarak,” dedi Finbar, “asla yapmayacağınız şey nedir?”

Daha önce kimse bana bu soruyu sormamıştı. “Bisikletini kasksız sür” dedim. “Ya da kokain al.”

Geçen Haziran Burlington, Vt.’de hemşirelik okulunda olduğum bir bardaydı ve Finbar — eh, onun ne yaptığından emin değildim. O akşam ortak arkadaşlar aracılığıyla tanıştık. Saat 23:00 civarında, grup işi bırakmaya karar verdiğinde ona, “Dairemin yakınında biraz pizza alacağım. gelmek istiyorum?”

“Güvenli!” dedi.

İki dilim aldık ve gece kapalı olan bir restoranın pencere pervazına oturduk. Finbar bana yaz sonunda çıkacağı deniz yolculuğunu anlatırken nemli hava tenimize yerleşti. Bana tıbbi olarak nasıl hazırlanabileceğini sordu.

“Apandisit belirtilerini biliyor musun?” dedim.

“Hayır, nelere dikkat etmeliyim?”

“Ateş,” dedim. “Genellikle karnınızda başlayan ve ardından sağ alt kadranda lokalize olan ağrı.”

“Ya apandisit olursam ama iki hafta yere inemezsem?”

Pizzadan bir ısırık aldım. “Yavaş ama emin adımlarla sepsisten öleceksin.”

Finbar artık pizza yiyemeyeceğini söyledi; ağzı çok kuruydu. Nedenin benim korkunç tıbbi tavsiyem olduğunu düşünerek, ona iyi olacağına ve aniden apandisit geliştirme ihtimalinin zayıf olduğuna, ancak sadece neşelendirmek ve güvenli oynamak için biraz antibiyotik getirmek isteyebileceğine dair güvence verdim. Sonra ben eve gidiyorum dedim.

“Sana eşlik edeyim mi?”

“Hayır, sorun değil, teşekkürler. Bloğun hemen çevresinde yaşıyorum.”

Günler sonra Finbar bana tek gecelik ilişkimiz olduğunu düşündüğünü ve bu yüzden ağzının kuruduğunu söyledi; gergindi.

Güldüm. “Sana çıkacağımız fikrini nereden verdin?”

“Çünkü ‘Dairemin yakınındaki pizzacı’ dedin. Beni evinize davet edeceğinizi düşündüm.”

“Ah anlıyorum. Ama ben değildim.”

Finbar, 20’li yaşlarında, bir yelkenlide yaşayan tuhaf bir adamdı ve bana sürekli takılmamı teklif etti ve ben de evet demeye devam ettim. Beni tam olarak neyin çektiğini söyleyemem. Belki de teknesini “duygular için güvenli bir alan” olarak tanımlama şekli buydu. Belki de her çarşamba gecesi İrlanda müziği çaldığı ve en iyi arkadaşı Rob’a ruh ikizi dediği içindi. Kibarlıktan başka bir şey değildi ve yine de başa çıkması çok kolaydı.

Bir Cumartesi gecesi şöyle yazdı: “Bu gece takılmak ister misin?”

“Evet,” diye yanıtladım.

Dondurulmuş pizzalar getirdi ve aramızda bir köpekle koltuğun karşılıklı köşelerinde yerimizi aldık ve Rotten Tomatoes’tan 2.7 almış bir filme başladık. Film bitip bir reklam başladığında, köpek kanepeden atlayarak gerindi ve Finbar ile ben, gösterilen ilaç reklamı hakkında konuşmaya başladık.

“Aslında uyuşturucu reklamlarını sınavlar için uyuşturucu çalışmak için kullanıyorum” dedim.

“Bildiğin en havalı ilaç adı ne?” diye sordu.

Bir an düşündüm. “Karbidopa-levodopa demenin eğlenceli olduğunu düşünüyorum.”

“Ne yapar?”

“Levodopa, dopaminin öncüsüdür ve karbidopa, kan-beyin bariyerini geçmesine yardımcı olur.”

Finbar daha sonra öne doğru eğildi ve beni öptü. Öpüşü yavaş ve nazikti, şehvetli ve kasıtlıydı. Geri çekilirken gülümsedi ve “Dopamin için bu nasıl?”

Belki de sandığımdan daha kibardı.

Birbirimizi tekrar tekrar gördük. Duygularımdan tam olarak emin değildim ama bir akşam sırt kasları güneş ışığını yansıtarak tekneden atlarken onu izlerken, içimde bir çekim dalgası oluştu.

O akşam daha sonra güvertenin altına indik ve oyalandık. Ondan sonra bize pesto soslu makarna yaptı ve o yaz programımız olacak olan Too Hot to Handle adlı reality TV flört programına ev sahipliği yaptı.

Flört hayatımın çoğunu benden büyük erkeklerle ilişki içinde geçirmiş biri olarak, benden dört yaş küçük biriyle çıktığıma şaşırdım. Ama yelken gezisi için ayrılmak üzere olduğunu bilmek, bu deneyime açılmamı sağladı.

Sonraki beş hafta, birlikte suda ve duşta geçirilen akşamların pusuyla geçti. Şehrin yeni, klimasız poutine restoranında patates kızartması üzerine sos yerken gömleklerimizin arasından ter içinde yedik. Ağzına patlamış mısır sokmaya çalıştığımda, dairemde birbirimizden 1,5 metre uzakta oturuyorduk. Çok fazla “Too Hot to Hand” gördük.

Bir gece yelken açtıktan sonra beni kıyıya geri götürdü ve bir yandan da Leonard Cohen’in “Hallelujah” şarkısı eşliğinde “We’re on a joding” şarkısını söylüyordu. Bir sabah evimde banyodan bana seslendi, “Tuvalete kakamı yapsam olur mu?”

“Yap!” diye bağırdım.

Böyle anlar bana Finbar’ı sevdirdi. Kalbini, her anı olduğu gibi gösterme yeteneğini sevdim. Aynısını yapmak istememe neden oldu.

Tüm bunların ortasında, Vancouver’a gittim ve o, Panama’ya giden bir tekneye yardım etti. Geri döndüğünde, haftalık İrlanda müziği seansından sonra tekrar buluştuk ve bir ay sonra denize açılacağını bilerek tam olarak kaldığımız yerden devam ettik. Bu yolculuk için zaman çerçevesi “altı aydan iki yıla” idi.

Daha öncekiyle aynı pusluydu, ama daha derin bir birbirimizi tanıma duygusuyla. Bana babasının ölümü hakkında konuştu. Ona geçen yılki kalp kırıklığımı anlattığımda ağladım. Gece geç saatlere kadar konuşurken birbirimize sımsıkı sarıldık. İkimiz de bunun geçici olduğunu biliyorduk ve bu, sanki teknesi Champlain Gölü’nden ayrıldıktan sonra aramızda söylenen her şey tartışmalıymış gibi, kendimizi daha az bilinçli hissetmemize neden oldu.

20’li yaşlarımda birçok insanla çıktım. Bu ilişkilerin çoğu başarısız oldu, bazıları kalp kırıklığıyla sonuçlandı. Ama bir aşığı denize açmak yeni bir şeydi ve bunun klişe teatralliği gözümden kaçmadı.

Yaz, onun ayrılmaya hazırlandığı ve benim başka bir döneme başladığımın bulanık bir görüntüsüyle sona erdi. Vedalaştığımız gece, onun veda partisinin ardındanydı; sabah denize açılırdı. Sarhoş ve heyecanlıydı ve hepimiz soğuk eylül akşamı için biraz sade giyinmiştik. Akşam 21:30’da konukların çoğu ayrılmıştı. Gitme zamanının geldiğini anlayınca ona, “Beni arabama götürür müsün?” diye fısıldadım.

Rüzgâr gölden eserken, lambanın aydınlattığı otoparkta el ele tutuştuk. “Senden çok şey öğrendim” dedi.

Onu kaybetmek istemiyordum, arabayı sürmeye hazır değildim. O maceradan döndüğünde, ne zaman olursa olsun buluşmak gibi bir niyetimiz yoktu, bu yüzden bu bir vedaydı. Bana son bir öpücük verdi ve “Harika bir hayatın olacak” dedi.

“Sen de” dedim ve gözlerimden yaşlar aktı. Arabama binerken elini sıktım.

Ertesi gün yelken açtı ve Champlain Kanalı sisteminden Hudson Nehri’ne ve nihayet Atlantik Okyanusu’na gitti. Blog yazılarından Karayipler’e ulaştığını biliyorum. Bundan sonra nereye gideceğini bilmiyorum. Onun da yapıp yapmadığından emin değilim.

Finbar, sözleri rastgele görünen favori bir şarkı gibi aklımda kalıyor. Botta bana şarkı söylediğini düşündüğümde genişçe gülümsedim. Blog gönderilerini okudum ve tek satırlıklarına yüksek sesle güldüm. Yediğimiz poutinin tadını ve harika basit olma yeteneğini hatırlıyorum.

Ve onunla geçirdiğim zaman yüzünden ben de aynısını yapmaya çalışıyorum. Herhangi bir romantik karşılaşmanın nihai amacı, uzun vadeli bir ilişki, bir gelecek, birlikte bir hayat kuracak bir insan değildir. Bu beklenti hayatta çok boğucu olabilir, birini gerçekten tanıma fırsatı veya birinin sizi tanımasını sağlama. Beklentileri bir kenara bırakmanın getirebileceği güzelliği yaşamak ister misiniz? Ayrılan biriyle çık.

Finbar’ı tekrar ne zaman göreceğimi veya görüp göremeyeceğimi bilmiyorum. Tek bildiğim, bir yaz boyunca birbirimize sığınacak bir yer bulduğumuz, sonunda bizi farklı yolculuklara çıkaran aynı sularda geçen bir aşk.