Suzanne Somers ve uyluklarımıza “ustalaşmak” konusunda neden bu kadar takıntılı olduğumuz.

Sakaryali

Active member
Suzanne Somers, 1991 yılında ThighMaster’ı ilk kez tanıttığında 10 yaşındaydım. Bacaklarımdaki selülitin ilk noktalarını henüz keşfetmemiştim ama oturduğumda nasıl genişlediklerini çok iyi biliyordum. Bu nedenle, Bayan Somers televizyonda fitness aletinin tanıtımını yaptığında, neşeleniyor ve izleyicilere göz kırparak şöyle diyordum: “Harika bacaklarla doğmamış olabiliriz ama şimdi öyle görünebiliriz.”

Geçtiğimiz Pazar günü hayatını kaybeden sitcom oyuncusu Bayan Somers, sözünü hayata geçirdi: Reklamlarda ve bilgilendirici reklamlarda, direnç cihazının gücünün kanıtı olarak kendi ince bacaklarını sergiledi. İzleyicilere “Düşene kadar aerobik yaptım” dedi. “Sonra ThighMaster’ı buldum.”

Akıllıca bir pazarlamaydı: Onlarca yıldır kadınlar, Barbie bebeğinkinden daha büyük veya gamzeli uyluk gruplarının düzeltilmesi gereken bir sorun olduğuna dair giderek büyüyen kolektif bir korkuyu paylaşıyorlardı. Kültür tarihi kitabı “Butts: A Backstory”in yazarı Heather Radke, “İçimizin titrek, şişman kısımlarında çok inatçı bir şeyler var” dedi. Toplumun uzun süredir onları “doğal olarak sahip olmadıkları şekillere sokmaya” çalıştığını ekledi.

Günümüzde pek çok kadının hala uyluk korkusu var. Peki nereden geldi?

20. yüzyılın ortalarına kadar kadınlar genellikle bacaklarını eteklerin altına saklıyordu. Ancak 1960’larda etek boyu arttıkça kadın dergileri okuyucularına işe gitmelerini tavsiye etmeye başladı. 1965’te Bayanlar Ev Dergisi şöyle yazdı: “Tarihsel olarak, vücut kusurlarını gizlemeye yardımcı olan kıyafetleri bulmak oldukça kolaydı.” Yapabilirim.” Yapmam gereken şey “Hızlı Biçimlenmek”.

Bu dönemde aynı zamanda vücuda oturan kot pantolonlarda da bir patlama görüldü. 1969’da Levi Strauss & Co. kadınların kalçalarına yeni bir ilgi getiren ilk kadın giyim serisini piyasaya sürdü.

Kalçalar giderek daha fazla ilgi odağı haline geldikçe bazı kadınlar için memnuniyetsizlik kaynağı haline geldi. 1968’de Vogue, “selülit” kelimesini yayınlayan ve onu kültürel kelime dağarcığına sokan ilk İngilizce dergi oldu. Ve 1980’lerin başında, katılımcıların cildi sıkılaştıran egzersiz kıyafetleri giydiği spor salonları ve aerobik derslerinin ortaya çıkışı, kadınların bacaklarını yakıp teslim olmalarına yardım etme sözü verdi. “Thunderlegs” bir hakaret haline geldi.

Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nde Siyah çalışmaları profesörü Sabrina Strings, bir e-postasında, şişmanlık fobisinin ırkçı kökenlerine ilişkin kapsamlı araştırmasının, ince uylukların bu şekilde idealleştirilmesinin aynı zamanda Siyahlara karşı önyargılı, köklü güzellik standartlarını da yansıttığını bulduğunu söyledi. insanlar bedendir. 19. yüzyıl Amerika’sında açık tenli ve ince bedenli kadınların ideal kabul edildiğini söyledi. Bugün bile şöyle diyor: “Kadınların kalçaları ince olsun ya da olmasın, kitle kültürü onların zayıf olması gerektiğini söylüyor.”

Kadınlar kalçalarıyla ilgili giderek daha fazla endişe duymaya başladıkça, fitness endüstrisi de onların endişelerini daha da artıran çözümler sunmaya başladı. Haberler’ın bir makalesine göre, 1989’da dönemin simgesi olan bir spor salonu reklamında, bir damla “tehditkar bir şekilde kapılardan içeri sızarken” bir kalabalık sinema salonundan kaçıyor. “Bir goblin anlatıcı ‘Uylukların kontrolden mi çıkıyor?’ diye soruyor.”

İki yıl sonra ThighMaster piyasaya çıktı. O zamandan bu yana 10 milyondan fazla ürün satıldı ve bu, ürünün pazarlanmasına yardımcı olan Bayan Somers ve kocasına on milyonlarca dolar kazandırdı.

Medya uzmanı Susan J. Douglas, 1994 tarihli “Kızların Nerede Olduğu” kitabında, sözde kusursuz kalçaların çekiciliğinin bir kısmının, çoğu yetişkin kadının biyolojik olarak uyluklarında yağ biriktirmeye yatkın olmasından kaynaklandığını belirtti. Ünlü form, imkansız olmasa da inanılmaz derecede zor bir görevdi. “Başka bir deyişle mükemmel uyluklar bir başarıydı, hayranlık duyulacak ve imrenilecek bir üründü” diye yazdı.

Bayan Somers bu baskıyı somutlaştırdı; kadınlara “harika bacaklar” sözü verdiğinde, bacakların kendisininkinden daha az tonlu, pürüzsüz ve şekilli olduğunu ima etti. Ancak profesyonel güzellik endüstrisinde ünlü biri olarak, vücudunu güzelleştirmek için zaman ve parayla dolu hayatı, pek çok kadının kalçalarını evcilleştirmeye çalıştığı gerçeğini yansıtmıyordu. Ayrıca ThighMaster’ın aslında kadınlara hayallerindeki oyunları sunduğuna dair hiçbir kanıt yoktu: Her ne kadar odak noktası sorunlu alanlar olarak adlandırılan bölgelerin düzeltilmesi olsa da, egzersiz fizyologları “nokta kas geliştirmenin” tek başına değişime yol açma ihtimalinin düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Bunu takip eden onyıllar, “uyluk aralığı” (bacakların birbirine değmeyecek kadar ince tutulması) konusunda bir takıntıya ve “kalça çökmelerinin” veya kalçaların uyluklarla buluştuğu çöküntülerin şeytanlaştırılmasına yol açtı.

Sosyal medya bu fikirlerin çoğunu güçlendirdi. Etkileyiciler, genellikle “uzun, yağsız kaslar” yaratma kisvesi altında, uylukları düzleştirmenin yollarını sunuyor. Ancak son yıllarda, kadınların uyluklarıyla mutlu yaşamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir ürün yelpazesinin tanıtımını yapmak için de kullanılıyor; sürtünme önleyici şortlar ve kremler gibi artık yemin ederim.

Bana göre bu ürünler, Bayan Somers’ın istediği gibi kalçalarımı “kontrol etmek” ile ilgili değil. Sadece kendi tenimde daha rahat hissetmemi istiyorlar.