Terapi gerçekten işe yarıyor mu? Bunu paketinden çıkaralım.

Sakaryali

Active member
On yıllar boyunca ve özellikle de pandemiden bu yana, terapiyi çevreleyen damgalama azaldı. Artık neredeyse bir spor salonu üyeliği gibi önemli bir kişisel bakım biçimi olarak algılanıyor – rutin, sağlığı teşvik eden bir uğraş olarak normalleştirildi ve uzun saatlere ve yatırılan önemli miktarda paraya değer. 2002’de 27 milyon olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 42 milyon yetişkin, 2021’de bir tür akıl sağlığı hizmeti arıyordu. Giderek daha fazla sayıda Amerikalı, terapinin hayatlarını iyileştirmenin güvenilir ve anlamlı bir yolu olduğu fikrini benimsiyor.

Son zamanlarda terapi aramayı yeniden düşündüğümde, bu sefer bazı büyük yaşam değişikliklerine uyum sağlamak için, geçmişte terapinin bana tam olarak nasıl yardımcı olduğunu (ya da olmadığını) anlamaya çalışıyordum. Bu düşünce dizisi, konuşma terapisinin zihinsel sağlığı iyileştirmede ne kadar etkili olduğu hakkında hangi araştırmanın gerçekten ortaya koyduğunu merak etmeme neden oldu.

Zaman zaman, kendileri de terapide olan arkadaşlarımla konuyu gündeme getirmeye çalıştım, ancak çoğu zaman konuyu değiştirmek istiyor, hatta biraz düşmanca davranıyor gibi görünüyorlar. Araştırma sonuçları konusunu tek başına tanıtmanın onlar için ya tehdit edici ya da alakasız göründüğünü hissettim. Hayatlarını zenginleştiren soyut şeyler karşısında bazı çalışmalar ne anlama geliyordu – bir beyin dalgası, yeni bir mantıksız öfke anlayışı, başka birinin bakış açısına dair yeni bir anlayış? Terapinin insanların hayatını değiştirebileceğinden benim de şüphem yok ama yine de acıyı hafifletmede gerçekte ne kadar güvenilir olduğunu bilmek istiyordum. Terapi, çok fazla acıya neden olan semptomları – kaygı ile mücadele eden kişilerde kaygı hissini veya depresyondaki kişilerde uykusuzluğu – ortadan kaldırır mı? Konuşmak gerçekten iyileştirir mi? Ve eğer öyleyse, ne kadar iyi?

Sigmund Freud, Psikanalizin parlak ama dogmatik babası, bilinçaltını beyinsel olarak kazdığı düşünülürse, yeniliğini resmi araştırmaya tabi tutma konusunda herkesin bildiği gibi ilgisizdi. Cesaret verici araştırma sunulduğunda Freud, “bu doğrulamalara fazla değer atfetmediğini çünkü bu iddiaların dayandığı güvenilir gözlemlerin zenginliğinin onları deneysel doğrulamadan bağımsız kıldığını” söyledi. Connecticut, New Canaan’daki bir psikiyatrik tedavi merkezinin başkanı ve tıbbi direktörü Andrew Gerber, tedavinin etkinliğini araştırmak için nörogörüntülemeyi kullanmaya devam etti. “Psikanalitik eğitimimi tamamlarken, kıdemli bir analist bana ‘Analizin seni araştırma ihtiyacından kurtaracak’ dedi.”

Zamanla, resmi psikanaliz yerini büyük ölçüde daha az libido odaklı konuşma terapilerine bıraktı; buna, aynı zamanda yaşamın erken dönemlerinde geliştirilen alışkanlıklara ve savunmalara odaklanan daha kısa vadeli bir uygulama olan psikodinamik terapi ve insanların olumsuz öğrenmelerine yardımcı olan bilişsel-davranışçı terapi dahil. Düşünce kalıplarını daha olumlu olanlarla değiştirin. Şu anda farklı konuşma terapisi biçimleriyle ilgili yüzlerce klinik deney yapıldı ve genel olarak araştırmaların yapısı oldukça açık: Konuşma terapisi işe yarıyor, yani terapi gören kişilerin ruh sağlıklarını iyileştirme şansı, terapi görenlere göre daha yüksek. yapma