Üvey oğlum neden bizi evlilik planlarının dışında tutuyor?

Sakaryali

Active member
Üvey oğlum bu yıl evleniyor. Babası ve ben müstakbel gelinimize sarılıyor ve ailesiyle tanışmayı dört gözle bekliyoruz. Anneleriyle yazışmaya başladım ve onlara uçmakla ilgilendiğimizi ifade ettim. Üvey oğlum buna karşı tavsiyede bulundu; yakında bölgemizi ziyaret edeceklerini söyledi. Ama geldiklerinde onlarla tanışmadık. Daha sonra nişanlısının annesinden beni açıkça kocamın eski karısı zanneden bir telefon aldım. “Yeni kadın”a atıfta bulunarak benimle tanışmayı sevdiğini söyledi – ben! – “kan değil” olarak. Şükran Günü’nde üvey oğlum ve annesi, nişanlısının ailesini ziyaret etmek için uçtular ve yarı fiyatına ödediğimiz bir prova yemeği de dahil olmak üzere birçok düğün planı yaptılar. Bazıları cüzdanlarımıza zarar veren tüm bu incitici dışlamaların üstesinden nasıl gelebiliriz? (Not: kocamın eski karısıyla ilişkisi soğuk.)

üvey anne

İncinmiş duygularını tamamen anlıyorum. Kocanın eski karısı sanıldığın o arama kulağa korkunç geliyor! Açıklamanın büyük ölçüde kocanız ve eski karısı arasındaki bu “soğuk” ilişkide yattığından şüpheleniyorum. Ziyaretler, onları ayrı tutmak ve üvey oğlunuzun annesine öncelik vermek için organize edilmiş gibi görünüyor. (Anlıyorum: Ben de bir ana kuzusuyum.)

Elbette üvey oğlunuz tanışmalarda daha becerikli olabilirdi. Ancak “ebeveynlerle tanışmak” gibi törensel olaylar, ebeveynleri düşmanca davrandığında boşanmış çocuklar için zor olabilir. Öyleyse, bu durumu yanlış yorumlamıyorsam, üvey oğlunuzu affetmeye çalışın ve uzun vadede düşünün: hayat evlilikle bitmiyor! Üvey oğlunuzun kayınpederini tanımanız beklenenden daha uzun sürebilir.

Size kaba davranılana kadar kabul edilebilir olduğunu düşündüğüm prova yemeğinin maliyetini paylaşmaya gelince, bu plana sadık kalırdım. Varsayımım yanlışsa veya fiyat bütçenizi aşıyorsa, konuşun. Ama prensip olarak, yaygara koparmayın. Daha iyi ilişkiler kurmak için küçük şeyleri gözden kaçırmak genellikle akıllıca bir stratejidir. Umarım senin ve kocanın işine yarar.

Snipes kaostan daha fazlası olduğunda

Karım, kendini itiraf eden bir düzen fanatiğidir. Çocuklarımız ve ben, her şeyi kendi standartlarına göre temiz tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz, ancak kaçınılmaz olarak başarısız oluyoruz. “Neden kimse umursamıyor?” diyerek cevap veriyor ama biz kesinlikle umursamıyoruz! Ve iyi yapılmış bir işi nadiren kabul ettiği için yorumları incitici. Hepimizin ne kadar uğraştığımızı ve ifadesinin ne kadar yürek burkan olduğunu anlamasına nasıl yardımcı olabilirim?

ERKEK EŞ

yazmana sevindim Bu sorun benim için potansiyel olarak ciddi görünüyor. Sadece aile üyelerini yere seren ve onları nadiren ayağa kaldıran bir anne (veya eş), özgüvenlerini gerçekten sarsabilir. “Neden kimse umursamıyor?”un anlamını, “neden kimse beni umursamıyor?”un kısaltması olarak yorumluyorum – bir annenin çocuğuna sert bir azarlaması.

Beklentileri ve incitici davranışları hakkında eşinizle baş başa ciddi bir konuşma yapın. Üzerinde çalışmayı reddederse (yalnız veya bir danışmanla), çocuklarınızın duygusal sağlığını korumanın yollarını bulmalısınız.

Balık fiyatına dostluk mu? bir çelik!

Kocam, oğlum ve ben pek fazla insan tanımadığımız yeni bir topluluğa taşındık. Geçenlerde yeni bir meslektaşımızı eşi ve çocuğuyla birlikte akşam yemeğine evimize davet ettik. Sıradan bir davetti, “Yemek yemeye gelmek ister misin?” Kabul ettiklerinde onlara bir menü gönderdik. Seçimlerini yaptılar (pahalı bir deniz ürünü yemeği dahil). Onu aradık, aldık ve ödedik. Herkes eğlenceli zaman geçirdi! Ama ayrıldıklarında, büyük yemek faturasına yardım etmeyi teklif etmediler ve karşılığında hiçbir şeyden bahsetmediler. Bunu kafa karıştırıcı ve kaba buluyorum. Kocam onlara bir şans daha vermek istiyor. Ne diyorsun?

EV SAHİBİ

İzi gömmüş görünüyorsunuz: Yeni şehrinizde yeni arkadaşlar edindiğiniz için tebrikler! Bu temel atıştırmalık (benim için). Ve bunu bir deniz ürünleri yemeği fiyatına mahvetmek ayıp olur.

Yıllar içinde, paket servis ücretini yerel olarak paylaşan birçok okuyucunun yanı sıra ödemeyi sırayla evde yapan diğer birçok kişiden haber aldım. Ödemeden bahsetmişsiniz gibi görünmüyor, bu nedenle misafirleriniz sizi takip ettiklerini düşünmüş olabilir. Neden onlara karşılık vermeleri için biraz zaman vermiyorsun? Hatta yeni arkadaşlarınla küstah bile olabilirsin: “Ee, atıştırma gecen ne zaman?”

Üzerine basılabilecek bir ihlal

Orta halli bir apartmanda yaşıyorum. Benim katımdaki bazı komşuların paspasları eski püskü. Bu yüzden, daha güzel hale getirmek için dışarı çıktım ve herkese yeni eşleşen paspaslar aldım – masrafları bana ait olmak üzere. Ben yere koyduktan sonra, komşularımdan biri yeni paspası attı ve eskisini geri koydu! Bununla nasıl başa çıkmalıyım?

KOMŞU

Baskıcı davranışlarınız için komşularınızdan özür dileyerek başlayın. İyi niyetli olabilirler, ancak eylemleriniz onlar için meşru ve mülklerine saygısızlık olarak okunabilir. Ortak oda kararları en iyi birlikte alınır.

Garip durumunuzla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, SocialQ@Haber adresine, Facebook’ta Philip Galanes’e bir soru gönderin veya @SocialQPhilip Twitter’dan.