Yaşlılıkta işitme kaybı: Bilmeniz gerekenler

Sakaryali

Active member
İşitme kaybı bizi yavaş yavaş etkileyebilir; o kadar yavaş ki çoğumuz değişikliği fark etmeyiz. Şunu düşünüyor olabilirsiniz: Vay be, restoran gürültülü müydü? Hiçbir şey duyamadım. Televizyonum bozulmuş olmalı. Sesi sürekli artırmak zorunda kalıyorum.

Ama belki sorun TV ya da restoran değildir; Sen olabilirdin.

Phoenix'teki Mayo Clinic'te işitme uzmanı olan Jennifer Gonzalez, klasik bir semptomun, etrafınızdaki herkesin birdenbire mırıldanmaya karar vermesi olduğunu söyledi. Yaşlı hastalar, genellikle kendilerini tekrar etmekten yorulan öfkeli bir akraba tarafından kendisine getirildiğinde, “'Ah hayır, çok iyi duyuyorum' diyorlar.” “Diğer herkesin daha net konuşması gerekiyor” diyor Dr. Gonzalez.

Yaşa bağlı işitme kaybı veya presbyacusis inanılmaz derecede yaygındır ve 50'li yaşlarındaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 13'ünü ve 70 yaş üstü Amerikalıların yarısından fazlasını etkilemektedir. Bunu önleyemeseniz de, şu anda işitme duyunuzu korumanın yolları vardır.

Belirtileri bilin.

Araştırmalar, insanların işitme kaybı konusunda yardım almadan önce ortalama 10 yıl beklediklerini gösteriyor. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi Cochlear İşitme ve Halk Sağlığı Merkezi direktörü Frank Lin, işitme duyumuzun kalitesinin yaşlandıkça genel sağlığımızı etkilediğini söyledi. İşitme kaybı demans, depresyon ve düşme gibi durumlarla ilişkilidir. Bu nedenle işaretleri bilmek önemlidir.

Erken belirtiler arasında, iki veya daha fazla kişi konuşurken konuşmaları duymada zorluk veya kalabalıkta olduğu gibi arka plandaki gürültüyü anlamada zorluk yer alıyor Dr. Lin. Ayrıca, önce yüksek frekansları duyma yeteneğimizi kaybettiğimiz için, yüksek perdeli sesleri (çocuk sesleri gibi) duymakta da zorlanabilirsiniz, diye açıkladı.

Atlanta'daki Emory Healthcare'in odyoloji direktörü Kelly Dwyer, genellikle bunu ilk önce başka birinin fark ettiğini söylüyor. “Beni gören hastaların çoğu, 'Karım duyamadığımı düşünüyor' diyecek” dedi.

Bir başka uyarı işareti daha ekledi Dr. Dwyer, “duymanın zor olabileceği durumlar konusunda gergin olmaya başladığınızda” diye ekledi. “Hastalar 'Artık kiliseye gitmiyorum' veya 'Torunlarım onları duyamadığım için benimle konuşmaya bile çalışmıyorlar' diyor.”

Ulusal Sağlık Enstitüleri, işitme duyunuzu kaybettiğinizi düşünüyorsanız kendinize sormanız gereken soruların bir listesini hazırladı.

Test yaptırın (özellikle onlarca yıl geçmişse).

Dr. Gonzalez, 60'lı yaşlarındaki hastalara işitmelerini en son ne zaman kontrol ettirdiklerini sorduğunda “Okuldan beri işitme testi yaptırmadım” diyeceklerini söyledi.

Belirtileriniz varsa bir işitme uzmanından randevu alın, dedi Dr. Gonzalez. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ayrıca doktorunuzla yıllık muayenenizde bir işitme testi yaptırmanızı önerir.

Evde test edilmeyi tercih ediyorsanız Cochlear İşitme ve Halk Sağlığı Merkezi, işitme yeteneğinizi değerlendiren ücretsiz bir işitme numarası testi önerir. (Dr. Lin, bunun yalnızca iPhone'lar için geçerli olduğunu söyledi, ancak merkez, bu sonbaharda kullanıma sunulacak olan Android ve iOS için benzer bir uygulama geliştiriyor.)

8$ ücret karşılığında bilgisayarınızı kullanarak NIH tarafından geliştirilen Ulusal İşitme Testine de girebilirsiniz. (AARP üyelerine ücretsizdir.)

Gürültü seviyenizi izleyin.

Rutin gürültüye maruz kalma nedeniyle işitme duyunuz kötüleşebilir, dedi Dr. Lin. CDC'ye göre 70 desibelin üzerinde uzun süreli gürültü işitme duyunuza zarar verebilir (Fısıltı 30 desibel, siren ise 120 desibeldir).

Ayrıca akıllı telefonunuzdan müzik dinlerseniz veya video izlerseniz CDC, bu cihazlar için izin verilen maksimum ses seviyesi olan 105-110 desibelin beş dakikadan kısa sürede işitme hasarına neden olabileceği konusunda uyarıyor.

“Genel kural olarak, eğer kulaklıkla dinliyorsanız ve başka biri de duyabiliyorsa, bu çok yüksek bir sestir” dedi Dr. Dwyer.

Hatta akıllı telefonunuzu ve taşınabilir cihazlarınızı, müziğiniz çok yüksek olduğunda veya ses seviyesini sınırladığınızda sizi uyaracak şekilde ayarlayabilirsiniz, Dr. Gonzalez.

Koruyucu ekipman kullanın.

İşitme probleminiz olsa da olmasa da, işitme koruması olmadan çim biçme makinelerini, elektrikli aletleri veya yaprak üfleme makinelerini kullanmayın, dedi Dr. Lin, koruyucu kıyafetlerini hazırla. Kulaklıklarınızla müzik çalmak sayılmaz ve durumu daha da kötüleştirebilir. “Garajımda çim biçme makinemin yanında bir çift kulaklık bulunduruyorum, bu yüzden doğal olarak onları takıyorum” dedi.

Dr., gürültülü ortamlar için çantanızda kulak tıkacı bulundurun dedi. Dwyer. (“Eczaneden alınan küçük, yumuşak kulak tıkaçları,” diye açıkladı.)

Dr. Bir müzik aşığı olan Gonzalez, konserlere giderken müzisyen kulak tıkacı olarak adlandırılan, müzik çalan insanların kulaklarını perde algısını etkilemeden koruyan kulaklıklar kullandığını söyledi. “Çok fazla gürültünün olduğu ancak yine de iletişim kurmanız gereken bir düğün resepsiyonunda veya bardaysanız, bu harika bir seçenek.”

İşitme cihazları yaşam kalitenizi artırabilir.

İşitme cihazlarının son on yılda önemli ölçüde geliştiğini söyleyen Dr. Dwyer: “Daha iyi teknolojiye sahipler. Gıcırdamıyorlar. Büyük ve bej değiller.” Ayrıca bazılarının diğer uyumlu Bluetooth cihazlara kablosuz olarak bağlandığını, böylece çağrıları yanıtlayabileceğinizi veya bir podcast'i doğrudan işitme cihazınıza aktarabileceğinizi söyledi.

Ayrıca daha erişilebilirdirler. 2022'de Gıda ve İlaç İdaresi, reçetesiz işitme cihazlarının satışına izin veren yeni düzenlemeleri duyurdu; Amerikan Odyoloji Akademisi, reçeteli işitme cihazının ortalama 5.000 $'ına kıyasla maliyetinin 300 ila 600 $ arasında olacağını tahmin ediyor.

Halen bunları takma konusunda biraz tereddüt ediyorsanız, işitme cihazlarının bilişsel gerilemeyi yavaşlattığının gösterildiğini unutmayın, Dr. Gonzalez, bu nedenle beyin sağlığına da iyi gelebilirler.

İyi haber: “Tavuk derisi” tedavi edilebilir.

Keratosis pilaris (cildinize tüyleri yolunmuş bir tavuk görünümü veren küçük, sert şişlikler) ABD'deki yetişkinlerin tahmini yüzde 40'ını ve gençlerin yüzde 50 ila 80'ini etkiliyor. Alevlenmeler nasıl önlenir?

Makaleyi oku: Kollarım ve bacaklarımdaki “tavuk derisinden” nasıl kurtulurum?

Bir doktor tıpta cinsiyetçilikle ilgilenir.

Yirmi yıllık doktorluk hayatında Dr. Elizabeth Comen, hastalarının kendisinden “sürekli” özür dilediğini söyledi. Bu muayene odası deneyimleri, modern tıbbın kadınlara saygısızlık etmesinin birçok yolunu ayrıntılarıyla anlatan kapsamlı bir kitap olan All In Her Head'i yazmasının nedenlerinden biriydi.

Makaleyi oku: Tıpta cinsiyetçilik mi? Her şey “kafasında” değil.

Site'deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site'i Instagram'da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Yetişkinlere kitap okumanın zevklerini konu alan geçen haftaki haber bültenimize de bir göz atın.