Yeni yılda hayatınızı değiştiren kararlar

Sakaryali

Active member
2019’un başında (ve 2020 ve 2021’de) mali durumumu düzene sokmaya yönelik büyük planım gibi, Ocak ayının sonunda artık gerçekleşmeyen Yeni Yıl kararları alırdım. Ancak geçen yıl, birkaç arkadaşım ebeveynlerini kaybettikten sonra, tutabileceğim bir karara vardım.

Bu arkadaşlarla hayatlarındaki küçük ama önemli anlar hakkında konuşmaya karar verdim.

İçlerinden biri bana, küçük şeyleri takip eden tek kişinin annesinin olduğunu ve “Doktor randevunuz nasıldı?” diye sorduğunu söylemişti. Köpeğiniz daha iyi hissediyor mu? Kurabiye tarifi nasıl ortaya çıktı?

Şimdi bir arkadaşıma test sonuçları veya çocuğunun okul oyunundaki performansı hakkında soru sormam için hatırlatıcılar yazıyorum. Ayrıca doktor randevusu alması için onu nazikçe ittim.

Bu günlük alışverişler arkadaşlıklarımızı çok daha derin bir şeye dönüştürdü ve arkadaşlarımın daha çok aile gibi olduğunu hissetmemi sağladı. Çoğu zaman sadece hayatımızın ana başlıklarını (yeni bir iş, büyük bir ayrılık) aktardığımızı, ancak günlük ayrıntıların bağlarımıza yapı kattığını fark ettim. Hiçbir şey bir arkadaşınızın mesaj atıp bodrumunuzun hala su altında olup olmadığını sorması kadar “Seni görüyorum ve dikkat ediyorum” diyemez.

Üç hafta önce okuyucularıma, hayatlarını değiştirecek yeni yıl kararları alıp almadıklarını sordum. İşte favorilerimden bazıları.

Alıntılar netlik ve uzunluk açısından düzenlendi.

Bu yıl denemeye karar verdim Aktivite: Her akşam bir takvim açılır penceresi bana bir “neşe notu” kaydetmemi hatırlatıyor ve gün içinde bana neşe veren bir veya daha fazla şeyi giriyorum.

2023’ün sonunda bana mutluluk veren 365 veya daha fazla anıya sahip olacağım. Notlarımı kimse görmeyecek ama bana ilham verecek bir kayıt olarak onları her zaman saklayacağım. — Denise Abboud, Cleveland

Yeni yıl arifesinde iş yerinde Yazmayan üç ya da dört kalemi aldıktan sonra bir meslektaşıma şaka yollu şöyle dedim: “Bu yıl uygulanabilir bir karar alıyorum: Bir kalem ölüyse onu hemen atın.”

Kararım kalemlerden her şeye değişti: Artık benim için yararlı olmadığında onu atacağım, geri dönüştüreceğim, satacağım veya bağışlayacağım – her gün en az bir parça. Artık yerel bir yardım mağazası için garajda iki bağış kutum var. — Dez Crawford, Portland, Oregon.

Çocukken beden eğitimi dersinde umutsuz sayılırdım. 2020’nin sonunda bir arkadaşım insanları bir fitness yarışmasına davet ettiğinde, başarısızlık korkumu yenmek için bunun doğru zaman olduğuna karar verdim.

Zoom üzerinden antrenmanlara başladık. Ağırlığım olmadığı için onun yerine çorba kutularını kullandım. Zordu. Ancak zamanla yavaş yavaş güçlendim ve kendime daha çok güvendim. Öğretmenim çorba kutularını üç kiloluk ağırlıklarla değiştirdi. Dengem düzelmeye başladı. Çok esnek olduğumu ve güçlü olabileceğimi keşfettim. Bir spor salonuna katıldım ve spor yapmayı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum. 67 yaşında gençliğimin ‘yapamam’ tavrını ‘Evet yapabilirim’le değiştirdim. — Alice Gerard, Grand Island, NY

Ocak 2023’te sadece ikinci el kıyafet almaya karar verdim (iç çamaşırı gibi temel şeyler hariç) gezegene yardım etmeye yönelik küçük girişimim olarak. Alışverişi seviyorum ve açıkçası bu konuda sorun yaşayacağımı düşündüm. Ama neredeyse bir yıl sonra buradayız ve henüz yeni bir şey satın almadım.

İkinci el mağazaların ve uygulamaların yeni bir dünyasını ve hatta dolabımda alışveriş yapmanın keyfini keşfettim.

Ergenlik çağındaki kızım da aynı kararı verdi ve harika fırsatlarla eve dönerek pek çok harika gün geçirdik. — Claudia Rosani, Milton Keynes, İngiltere

60 yıllık hayatımın en karanlık döneminde, Bana sunulan yeni her şeyi denemeye karar verdim. Bazıları işe yaramazdı ama her biri bana bir şeyler öğretti ya da bir sonraki yeni şeyi kolaylaştırdı. Şimdi, iki yıl sonra hayatım tamamen farklı. Yurt dışında iş buldum. Tipik çevremin dışında derin yeni arkadaşlıklar kurdum. Evlenmek istediğim bir partnerle tanıştım. Tekrar güçlendim. Bu sonuçları asla hayal edemezdim. — Paul Murdoch, Jacksonville, Oregon.

Kuru Ocak’ta motive kalma rehberi

Alkole bir ay ara vermek, zihinsel ve fiziksel bir sıfırlama sağlayabilir ve başkalarıyla birlikte Dry Ocak’a katılmak, hiçbir soru sorulmadan topluluk ve destek sağlayabilir. Uzmanlar 31 günlük ayıklığı sürdürmek için en iyi stratejilerini sunuyor.

Makaleyi oku: Kuru bir Ocak ayı mı düşünüyorsunuz? Başarı için kendinizi hazırlayın.

İyi Sor: Yılın En Popüler 10 Sorusu

Her hafta İyi Sor sütunu bir sağlık sorusunu yanıtlıyor. Okuyucularda en çok yankı uyandıranları derledik: Her gün saçınızı yıkamak zararlı mıdır? Seyahat ederken neden kabız oluyorum? Artrit kaçınılmaz mı?

Makaleyi oku: 2023’ün en önemli sağlık soruları yanıtlandı

Site’deki hafta

İşte kaçırmamanız gereken bazı hikayeler:

Konuşmaya devam edelim. Site’i Instagram’da takip edin veya well_newsletter@Haber adresinden bize yazın. Ve bu yıl öğrendiğimiz sağlık dersleri hakkında geçen haftanın haber bültenine göz atın.