Yürüyüşe çıkmak için motivasyona mı ihtiyacınız var? İşte 5 neden

Sakaryali

Active member
Çoğumuz gibi ben de bilgisayar başında çok fazla zaman harcıyorum ve bu beni biraz endişelendiriyor. Bu yüzden bütün gün merak ediyorum: Yürürken bu aktivite yapılabilir mi? Son zamanlarda toplantılara ve sekiz dakikalık telefon görüşmelerine yürüyorum ve bir arkadaşımla kahve randevusunu parkta yürüyüşe çeviriyorum.

Teşvikim mi? Geçen ay British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir literatür taramasının sonuçları. Araştırmacılar 196 araştırmaya baktılar ve günde en az 11 dakika tempolu bir yürüyüşün katılımcıların kalp hastalığı, birçok kanser türü ve genel ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını buldular.

Aynı çalışma, haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapanların erken ölüm riskini daha da azalttı. Her gün 20 dakikalık tempolu bir yürüyüş sizi bu hedefe yaklaştırıyor, dedi Dr. Mayo Clinic’te önleyici kardiyoloji bölümü başkanı Francisco Lopez-Jimenez.

Yürümenin koruyucu hekimliğin en iyi biçimlerinden biri olduğunu ekleyerek, “Nispeten az bir çabayla bu kadar çok fayda elde edebilmeniz gerçekten şaşırtıcı” dedi. Ancak çoğumuzun ayağa kalkıp hareket etmek için hala biraz dürtmeye ihtiyacı var, bu yüzden fazladan beş teşvik topladım.

Ağrı ve sızılardan uzaklaşabilirsiniz.

Acı çekerken ayaklarınızın üzerinde durmak cazip gelebilir, ancak her zaman en iyi hareket şekli bu değildir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık dörtte birinde artrit vardır ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri semptomları hafifletmek için en az 150 dakika orta düzeyde aktivite (hızlı yürüyüş gibi) önermektedir.

Arthritis & Rheumatology’de yayınlanan 2022 tarihli bir araştırma, dizlerinde osteoartriti olan 50 yaş ve üstü kişilere baktı ve düzenli olarak yürüyenlerin diz ağrısı yaşama olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Araştırma ayrıca, tutarlı bir yürüyüş rutininin eklemde meydana gelen hasarı yavaşlatabileceğini öne sürüyor, dedi Dr. Grace Hsiao-Wei Lo, Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde immünoloji, alerji ve romatoloji profesörü ve çalışmanın baş yazarı.

Araştırmalar, yürüyüş gibi aktivitelerin de sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Zonklayan sırtım, kalkma vaktimin geldiğini bana bildirmede herhangi bir giyilebilir cihazdan daha etkili. (Ve yürümek her zaman yardımcı olur.)

Yürümek terapi seanslarınızı geliştirebilir.

Amerikan Psikoloji Derneği dönüşüm uygulama şefi yardımcısı Lynn Bufka, “Yürü ve konuş” terapisinin açık havada, şahsen veya telefonla yapıldığını ve daha geleneksel seanslara canlandırıcı bir alternatif olabileceğini söyledi.

“Egzersizin faydaları hakkında bildiğimiz her şey – depresyonla mücadele, kaygıyı azaltma ve uykusuzluğa yardımcı olma açısından – psikoterapide ele almak istediğimiz şeylerle aynı. Peki onları nasıl bir araya getirebiliriz?” dedi. “Ve doğada yürüyüş yapmanın gerçekten stres ve tükenmişliğe karşı yardımcı olduğunu biliyoruz.”

Açık hava seansları herkes için değil, dedi Dr. Bufka ve bazı hastaların fiziksel veya psikolojik güvenlik veya mahremiyet konusunda endişeleri olabilir.

Sacramento’da klinik psikolog olan Lori Roberto, ofisine yakın bir çimenlikte yüz yüze “yürü ve konuş” seansları sunan, ancak bazı insanlar için “ofisin sessizliğinde yüz yüze gelmemek daha yararlı” dedi. “Yürüme ritminin farklı bir akışa ve bir tür hafifliğe yol açtığını buldum” dedi. “Bazen bisikletçiler ve bazen de hindiler gibi dış etkenler olsa da.”

Düzenli bir yürüyüş, hafızanızı keskinleştirmenize yardımcı olabilir.

Unutkan mı hissediyorsun? UT Southwestern’deki Peter O’Donnell Jr. Beyin Enstitüsü’nde nöroloji ve dahiliye profesörü olan Rong Zhang, tempolu, tempolu bir yürüyüşün faydalı olabileceğini, ancak “canlı” anahtar kelime olduğunu söyledi.

doktor Zhang ve meslektaşları, hafıza bozukluğu olan orta yaşlı ve yaşlı insanlar üzerinde küçük bir çalışma yürüttüler ve bir yıl boyunca haftada beş gün olmak üzere yarım saat yürümenin, katılımcılar arasında beyin kan akışını ve bilişsel işlevi iyileştirdiğini buldular. Geçen yıl yayınlanan bir takip çalışması, bilişsel bozukluğu olmayan yaşlı yetişkinlerde benzer sonuçlar buldu: Ayrıca, hafızada iyileşme yaşadılar.

Dr. Zhang, “biraz nefes darlığı hissetmeniz” gerektiğini ve konuşmanın daha zor hale gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir başka önemli uyarı daha ekledi: Her iki çalışmadan elde edilen veriler, gelişmiş serebral kan akışının daha iyi bilişe dönüşmesinin en az bir yıl sürdüğünü gösteriyor.

Yürümek sizi kara kara düşünmekten alıkoyabilir.

Bir endişe sarmalına kapılırsanız, yarım saatlik bir doğa yürüyüşü, kara kara düşünen düşünceleri bastırabilir. Journal of Environmental Psychology’de 2020 yılında yapılan bir araştırma, 30 dakikalık bir yürüyüşün olumsuz ruh halini önemli ölçüde azalttığını ve “daha fazla hayranlık uyandırdığını” buldu.

Ruminasyonu tedavi etmenin etkili bir yöntemi onu bozmak. “Yürümek, bizi zihin döngülerinden çıkaracak şekilde döngüyü kırabilir,” dedi Dr. bufka Manzara dikkatimizi başka yöne çevirebilir, diye ekledi ya da egzersizin kendisine odaklanabiliriz.

Yürüyüş ve farkındalığın bir kombinasyonu da yardımcı olabilir. Her yerde yapılabilen yürüme meditasyonu bu inatçı düşünceleri temizlemeye yardımcı olabilir. Farkındalık uzmanı Jon Kabat-Zinn tarafından uyarlanan Berkeley, California Üniversitesi’ndeki Greater Good Science Center’dan bu giriş niteliğindeki meditasyonu deneyin.

Yeni bir şeyler öğrenebilirsin.

Çoklu görevden hoşlanıyor musunuz? Yürümeyi eğitici bir deneyim haline getirebilirsiniz. Örneğin, tıbbi sorularınız varsa, yerel bir doktorla ücretsiz, düzenli olarak planlanmış yürüyüşler sunan Walk With a Doc (47 eyalette mevcuttur) adlı bir programı düşünün. Bir saat süren yürüyüşte katılımcılar diledikleri kadar doktorlarla sohbet edebiliyor.

Ayrıca bir podcast dinleyebilirsiniz. Geçen haftaki haber bülteninde en sevdiğim sağlık podcast’leri hakkında yazdıktan sonra, birçoğunuzdan gelen harika önerilerle dolup taştım. Burda biraz var:

• “Bedside Rounds”, “modern tıbbı şekillendiren tuhaf, harika ve derin insan hikayelerine” odaklanan bir tıp tarihi podcast’i.

• “Bakım Aşaması”, beslenme kültürü ve “sağlıklı yaşam-sanayi kompleksi”nin kısa bir analizidir.

• İki konuşkan ürolog tarafından sunulan “Man Up Podcast”, Dr. Kevin Chu ve Dr. Justin Dubin, vazektomi ve saç dökülmesi gibi konularda erkek sağlığı uzmanlarını tanıtıyor.

• “DR. Streicher’s Inside Information Podcast”, Kuzeybatı Tıp Merkezi Cinsel Tıp ve Menopoz Tıbbi Direktörü Dr. Lauren Streicher tarafından sunulan menopoz hakkında genellikle komik ve her zaman bilgilendirici bir araştırma.
Teşekkürler, okuyucular – başka bir yürüyüş zamanı!

İçedönükler hem bağlantı hem de yalnız zaman isterler. Arkadaşlıklarını nasıl yönetmeliler?

Kendini içe dönük ilan eden Catherine Pearson şu tavsiyeyi sık sık duymuştur: Yeni arkadaşlar edinmek için “kendini ortaya koy.” Ya bu fikir içini korkuyla doldurursa? İçedönüklük üzerine çalışan -hepsi de içedönük olan- uzmanlara, “farklı sosyal” olduğunuzda nasıl yeni bağlar kuracağınızı ve koruyacağınızı sordu.

Hikayeyi oku: Şimdi Seni Seviyorum Beni Yalnız Bırakın: Bir İçedönük İçin Arkadaşlık Ne Demektir?

Shigella adı verilen bir mide böceği mide-bağırsak sorunlarına neden olur. Bazı durumlarda, antibiyotikler yardımcı olmaz.

En yaygın olarak 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen ishale neden olan bakteri Shigella’nın birkaç suşu, en yaygın kullanılan antibiyotiklere karşı dirençli hale geldi. Enfeksiyonların yüzde beşi artık ilaca dirençli. Dana G. Smith, Shigella’nın nasıl yayıldığını ve nasıl önlenebileceğini inceliyor.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bültenin geçmiş sayılarını buradan okuyun.

Okuduklarınızı beğendiyseniz, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kaydolabilirsiniz. Yalnızca abonelere yönelik tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Geri bildirim? Sizden haber almak isteriz. well_newsletter@Haber adresinden bize e-posta gönderin.